Według badania słuchalności z III kwartału 2021 roku Akademickie Radio Kampus jest jedną z najchętniej słuchanych stacji w Warszawie, w grupie odbiorców 19–39 lat. Tygodniowo słucha jej około 220 tys. osób. 27 grudnia stacja została jednostką administracji ogólnouniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Akademickie Radio Kampus to rozgłośnia tworzona głównie przez studentów, która prezentuje audycje popularnonaukowe, kulturalne, muzyczne, społeczne i studenckie. Program jest nadawany na częstotliwości 97,1 FM na terenie aglomeracji warszawskiej oraz w internecie. Stacja rozpoczęła działalność w 2005 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. 27 grudnia rozgłośnia została jednostką administracji ogólnouniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego (Zarządzenie nr 159 znajduje się w Monitorze UW >>).

 

W zespole pracują głównie wolontariusze, którzy przygotowują programy i serwisy, prowadzą rozmowy oraz realizują program w studiu, ucząc się przy tym warsztatu dziennikarskiego.

 

Pierwsze kroki w zawodzie stawiali w Radiu Kampus m.in.: Artur Ewertowski (Radio RDC) i Patryk Serwański (RMF FM), Filip Kekusz (TOK FM), Aleksandra Kowalewska (Radio Wawa), Robert Stockinger (TVN) czy Piotr Topoliński (Radio Nowy Świat).

 

– Kampus to bardzo żywe i dynamiczne radio, które współtworzą młodzi ludzie, dlatego zestaw zabawnych i anegdotycznych sytuacji jest tak ogromny, że trudno wybrać tylko jedną. Zdarzały się często sytuacje, kiedy antenowa dyskusja na temat szeroko rozpoznawalnej osoby kończyła się spontanicznym telefonem do studia samego podmiotu dyskusji (Hubert Urbański, Wojtek Sokół, Hirek Wrona i inni) – mówi Wojciech Rodek, redaktor naczelny Radia Kampus, który z rozgłośnią związany jest od jej powstania.

 

Różnorodność tematów

W Radiu Kampus pojawiają się m.in. tematy związane z najnowszymi publikacjami naukowymi oraz projektami badawczymi. O swoich osiągnięciach opowiadają na antenie studenci, doktoranci i wykładowcy UW.

 

Rozgłośnia wspiera medialnie wydarzenia odbywające się na Uniwersytecie Warszawskim, takie jak konferencje naukowe czy dni otwarte. W radiu można usłyszeć zarówno informacje związane z rekrutacją na studia, jak i ofertą kulturalną uczelni.

 

Dużą część czasu antenowego poświęcona jest tematom artystycznym. W rozgłośni nadawanych jest prawie 40 audycji autorskich prezentujących niemal wszystkie gatunki muzyczne – od muzyki gitarowej po muzykę elektroniczną. Podczas akcji „Tak Brzmi” Radio Kampus co roku prezentuje twórczość muzycznych debiutantów, wspiera także młodych artystów zajmujących się innymi dziedzinami sztuki.

 

Więcej informacji na temat Radia Kampus znajduje się na stronie: https://radiokampus.fm/