– To szczęśliwy dzień dla uczelni, bo przychodzicie Wy, najważniejsza część Uniwersytetu. Jesteście przyszłością. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Ceremonia odbyła się 2 października w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.
2 października studenci, doktoranci, pracownicy i goście Uniwersytetu Warszawskiego uroczyście zainaugurowali rok akademicki 2023/2024. Tradycyjny orszak z udziałem władz i członków Senatu uczelni przeszedł z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum na zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie w auli im. Adama Mickiewicza odbyła się oficjalna część ceremonii.
Po wysłuchaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otworzył uroczystość i powitał zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej AK „Krybar”. W przemówieniu inauguracyjnym przedstawił m.in. dotychczasowe osiągnięcia uczelni i jej wyzwania na przyszłość.
– To szczęśliwy dzień dla uczelni, bo przychodzicie Wy, najważniejsza część Uniwersytetu. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka. Jesteście przyszłością, a Uniwersytet zawsze był, jest i będzie otwarty na różne poglądy. UW dba o równość, sprawiedliwość, tolerancję i szacunek międzyludzki. Możecie mieć różne wątpliwości, możecie być krytyczni. Najważniejsze, by zawsze zachowywać wzajemny szacunek – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów.
– Trafiacie w dobre ręce. Jesteśmy dumni, że do nas przychodzicie – dodał rektor UW, przedstawiając ofertę uczelni, w tym m.in. możliwość wymiany zagranicznej w ramach współpracy z ponad 1000 instytucji, korzystania ze staży i praktyk u partnerów biznesowych czy uczestnictwa w życiu naukowym.
– Robimy wszystko, żeby Was wspierać, również finansowo. Uniwersytet jest ogromną instytucją, w której wszyscy jesteśmy sobie niezwykle potrzebni. Jesteśmy dumni z zaawansowanego usieciowienia naszej uczelni, z budowania uniwersytetu europejskiego. Nowa strategia UW zakłada dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości, ale również kształtowanie tej rzeczywistości – wskazał rektor UW, odnosząc się też m.in. do idei otwartego, zielonego, inteligentnego i solidarnego uniwersytetu.
Prof. Alojzy Z. Nowak podkreślił, że jednym z najważniejszych osiągnięć ubiegłego roku był powrót medycyny na UW. – To miejsce, w którym warto podziękować wszystkim tym, którzy wspierali ten powrót. Wydział Medyczny jest wyrazem tego, że, pomimo różnic w poglądach, można zrobić coś razem dla dobra wspólnego – powiedział rektor UW.
Wśród wyzwań i celów na nadchodzący czas wymienił m.in. poszerzenie badań naukowych, większą liczbę publikacji i patentów, zintensyfikowanie tworzenia międzynarodowych grup badawczych pod przewodnictwem naukowców z UW, zwiększenie internacjonalizacji oraz stworzenie dodatkowych źródeł finansowania uczelni (w postaci tzw. kapitału żelaznego).
Uroczysta immatrykulacja
Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów oraz doktorantów. Studenci I i II stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli przysięgę i odebrali indeksy od rektora.
W trakcie uroczystości głos zabrali: Aleksander Hebda, przewodniczący Samorządu Studentów UW, i Martyna Dudziak-Kisio, zastępczyni przewodniczącej Samorządu Doktorantów UW.
– Studia są najlepszym czasem do tego, abyście poznali siebie, stawiali pytania, kwestionowali rzeczywistość i poszukiwali prawdy. Uniwersytet Warszawski ma olbrzymią ofertę, jeśli chodzi o ruch naukowy, aktywności artystyczne czy sportowe. Ważną kwestią jest też wsparcie socjalne. Niewątpliwym sukcesem jest wydłużenie godzin pracy Biblioteki Uniwersyteckiej – mówił Aleksander Hebda.
– Przed Wami możliwości, których często nie mają doktoranci i doktorantki na innych polskich uczelniach. Uniwersytet Warszawski uczestniczy w ogólnopolskim Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Warto w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie jesteśmy postrzegani jako studenci, ale młodzi badacze, którym przysługuje dofinansowanie na prowadzenie własnych badań naukowych, publikowanie w najlepszych czasopismach oraz umiędzynarodowienie kariery naukowej już na samym początku jej tworzenia. Program ten stawia nam liczne wymagania, ale daje również ogromne możliwości. Nasz głos jest słyszany, a nasza obecność widoczna i doceniana – powiedziała Martyna Dudziak-Kisio, zwracając się do doktorantów.
Nieprzewidywalna przeszłość
Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Hieronim Grala z Wydziału „Artes Liberales” UW – historyk, znawca dziejów średniowiecznej i nowożytnej Europy Wschodniej. Tematem jego wystąpienia były metody prowadzenia polityki historycznej oraz znaczenie poszukiwania prawdy, które jest zadaniem uniwersytetu.
– Przedstawiciel akademii, członek universitas nie może chronić się w wieży z kości słoniowej w obliczu inwazji niewiedzy, półprawd i manipulacji. Jego obowiązkiem jest przecież dawać świadectwo prawdzie, być obecnym na naszej współczesnej agorze. Jest to obowiązek uczonego i obywatela, z którego nikt nas nigdy nie zwolni – mówił dr hab. Hieronim Grala.
Zapis transmisji uroczystości inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Warszawskim znajduje się na kanale UW w serwisie YouTube:
Uroczystości wydziałowe
Na przełomie września i października rok akademicki 2023/2024 zainaugurowała też większość wydziałów oraz jednostek Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach poszczególnych jednostek.