Ponad 270 programów czeka na przyszłych studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Rekrutacja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia w roku akademickim 2025/2026 rozpocznie się 5 czerwca. Wyniki poznamy 22 lipca.
Ponad 40 tys. uczących się osób, około 8 tys. pracowniczek i pracowników, trzy kampusy, 25 wydziałów i ponad 30 innych jednostek czynią Uniwersytet Warszawski największą uczelnią w Polsce. Można tu podjąć studia w szerokiej gamie dziedzin: nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki, inżynieryjno-technicznych, a także medycznych. UW oferuje również indywidualne studia międzydziedzinowe oraz kierunki anglojęzyczne. Do wyboru są m.in.: archeologia, astronomia, biotechnologia, chemia jądrowa i radiofarmaceutyki, ekonomia, filologie, helwetologia, kryminologia, nanoinżynieria czy zarządzanie. W tej rekrutacji Uniwersytet Warszawski przyjmie także już trzeci rocznik studentów kierunku lekarskiego.
Z pełną ofertą studiów na UW w roku akademickim 2025/2026 można się zapoznać na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).
Harmonogram rekrutacji
- 5 czerwca: rozpoczęcie rejestracji w systemie IRK;
- 9 lipca: ostatni dzień rejestracji w IRK;
- 22 lipca: ogłoszenie wyników rekrutacji;
- 23–25 lipca: przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych na studia
Pełny harmonogram rekrutacji >>
Informacje na temat wymaganych dokumentów >>
Terminy rekrutacji na studia z wydłużonym terminem rejestracji, w tym na część studiów w języku angielskim oraz studia niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, na których nie obowiązuje ww. harmonogram, a także na studia drugiego stopnia, określone zostały w zarządzeniu nr 169 rektora UW z 30 grudnia 2024 roku. Terminy rejestracji są widoczne przy każdym kierunku studiów w systemie IRK (w zakładkach „OFERTA” i „REKRUTACJA”).
W rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych. W przypadku kilku kierunków organizowane są dodatkowe egzaminy wstępne.
Ze statystykami rekrutacyjnymi (liczba kandydatów na jedno miejsce, progi punktowe w ubiegłych latach) można się zapoznać na stronie Biura ds. Rekrutacji UW.
W ubiegłorocznej rekrutacji najwięcej kandydatów na jedno miejsce zgłosiło się na:
- kierunek lekarski (24,6);
- orientalistykę – japonistykę (22,8);
- Business and Management (19,2).
Najwyższe progi punktowe w pierwszej turze objęły:
- informatykę (91,14);
- orientalistykę – japonistykę (86,76);
- orientalistykę – sinologię (86,1);
- orientalistykę – koreanistykę (85,82);
- energetykę jądrową (83,75);
- filologię angielską – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologię angielską – literaturę i kulturę (English Studies – Literature and Culture) (83,59).
Nowe kierunki studiów
- Digital Business, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Podczas studiów poruszane będą zagadnienia związane m.in. z biznesem cyfrowym oraz efektywnym wdrażaniem technologii cyfrowych w organizacjach na rynkach międzynarodowych.
- Global Management, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Studenci tego kierunku będą się kształcić m.in. w kierunku zaawansowanego zarządzania strategicznego, komunikacji międzykulturowej, finansów przedsiębiorstwa i marketingu międzynarodowego.
- International Finance, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim)
Absolwenci będą znali m.in. metody, procedury i praktyki efektywnego zarządzania finansami w organizacji działającej na rynkach międzynarodowych, złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne. Studenci będą analizować również fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
- kryminologia, stacjonarne, pierwszego stopnia
To interdyscyplinarny kierunek, w ramach którego podejmowane są teoretyczne i praktyczne zagadnienia dotyczące przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, w tym geneza zachowań przestępczych, rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości.
- płeć i seksualność, stacjonarne, drugiego stopnia
Studenci poznają m.in. współczesne teorie tożsamości, a także historyczne i instytucjonalne uwarunkowania wyobrażeń i praktyk kulturowych związanych z płcią oraz seksualnością.
- sztuczna inteligencja i kognitywistyka, niestacjonarne, pierwszego stopnia.
Interdyscyplinarny program łączy wiedzę o sztucznej inteligencji (AI) z badaniami nad ludzkimi procesami poznawczymi i funkcjonowaniem mózgu. Studenci zdobędą wiedzę na temat rozumowania, języka, uczenia się i podejmowania decyzji, rozwijając jednocześnie umiejętności krytycznego myślenia oraz zrozumienia zarówno mechanizmów ludzkiego poznania, jak i działania systemów AI.
Kierunki ZIP 2.0
Sześć dodatkowych kierunków zostanie również uruchomionych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0. Programy te są dostosowane do zmieniających się oczekiwań i kompetencji studentów, a także do potrzeb rozwijającej się gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Wśród nich znajdują się:
- ochrona przyrody, stacjonarne, pierwszego stopnia – to studia, które łączą nauki przyrodnicze i prawo, dając osobom studiującym narzędzia do realnej ochrony biosfery.
- ochrona zwierząt, stacjonarne, drugiego stopnia – to unikalne w skali kraju połączenie prawa, nauk społecznych, humanistycznych i biologicznych, które kompleksowo przygotowuje do pracy w obszarze ochrony prawnej i dobrostanu zwierząt. Kierunek ten wyróżnia interdyscyplinarne podejście, łączące wiedzę prawną z psychologią, biologią i kulturoznawstwem, co pozwala na pełne zrozumienie relacji między ludźmi a zwierzętami w kontekście prawnym, etycznym i środowiskowym.
- Biological Therapeutics, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim) – to jedyne studia magisterskie w Polsce prowadzone w języku angielskim, które łączą naukę z przemysłem farmaceutycznym, ich program został opracowany we współpracy z wiodącą instytucją badawczą – Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Studia zapewnią dogłębną wiedzę oraz praktyczne doświadczenie w projektowaniu i badaniu nowoczesnych leków biologicznych, które rewolucjonizują współczesną medycynę.
- laboratorium praktyk tekstowych, stacjonarne, pierwszego stopnia – to studia dla osób, które pragną wykorzystać wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą do zmiany szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego. Łącząc metody filologiczne z nowymi narzędziami, studenci będą kształcić się w zakresie analizy tekstów, komunikacji w świecie cyfrowym i projektowania treści dla kultury, mediów oraz edukacji.
- Digital Marketing, stacjonarne, drugiego stopnia – studia przygotowują osoby studiujące do pracy w dynamicznym środowisku, ucząc analityki internetowej, strategii marketingowych, social mediów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
- analityka biznesowa, stacjonarne, drugiego stopnia – to studia dla tych, którzy chcą zamieniać dane w realne decyzje biznesowe. Program studiów łączy statystykę, programowanie i nowoczesne narzędzia analityczne, przygotowując do dynamicznego rynku pracy.
Laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów tematycznych
Zasady przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów i finalistów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów w roku akademickim 2025/2026 określa uchwała nr 63 Senatu UW z 16 czerwca 2021 roku w sprawie zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów i finalistów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w roku akademickim 2025/2026 wraz z załącznikiem.
Uprawnienia wynikające z uzyskania tytułu laureata lub finalisty w rekrutacji na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie na UW w roku akademickim 2025/2026 przysługują osobom, które posiadają zaświadczenie laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego, wydane nie wcześniej niż w roku szkolnym 2021/2022.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na studia na UW laureatów i finalistów olimpiad oraz laureatów konkursów znajdują się na stronie Biura ds. Rekrutacji UW oraz w systemie IRK.
Wśród olimpiad organizowanych przez Uniwersytet Warszawski w roku akademickim 2024/2025 były m.in.:
- Olimpiada Języka Białoruskiego (Wydział Lingwistyki Stosowanej);
- Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych);
- Olimpiada Wiedzy o Mediach (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii);
- Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (Wydział Nauk Poliycznych i Studiów Międzynarodowych).