O łączeniu nauki z biznesem, rozwoju sztucznej inteligencji, Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i zmianach w podejściu do kształcenia studentów pisze dla „Forum Akademickiego” prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Uniwersytet Warszawski, we współpracy z innymi czołowymi polskimi uczelniami, jest aktywny w tworzeniu silnego środowiska krajowego i zagranicznego dla wspierania rozwoju badań podstawowych i aplikacyjnych oraz komercjalizacji ich wyników, jak również tworzenia start-upów, dających szanse na jeszcze ściślejsze zbliżenie nauki i biznesu. Widać w tej materii także coraz większe zrozumienie i wsparcie, zarówno instytucji rządowych, jak i firm działających w Polsce. Jest to szczególnie ważne teraz, w dobie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji oraz wzrastającej roli innowacyjności i przedsiębiorczości.
Na Uniwersytecie Warszawskim i wielu innych polskich uczelniach, by wspomnieć tylko o środowisku krakowskim, wrocławskim, poznańskim czy lubelskim, łączenie nauki z biznesem jest ważnym elementem strategii rozwojowej. Szkoły wyższe nie tylko kształcą studentów zgodnie z potrzebami rynku pracy, ale w coraz większym stopniu chcą wyprzedzać potrzeby gospodarki. Dla sukcesu modernizacyjnego Polski ważne jest proinnowacyjne i przedsiębiorcze nastawienie absolwentów uczelni, osób tworzących konkurujące na rynku firmy publiczne i prywatne, ale także konsumentów. Oczywiście na UW w procesie kształcenia uważnie analizujemy zmiany, jakie zachodzą m.in. w związku z rozwojem sztucznej inteligencji.
Warto wspomnieć tylko, że również kwantowe technologie badane przez naukowców z mojego uniwersytetu przyczyniają się do rozwoju prototypu odbiornika dla misji kosmicznych. Projekt kierowany przez dr. hab. Michała Parniaka z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych w Centrum Nowych Technologii oraz Wydziału Fizyki UW jest realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Pełny tekst „Mariaż nauki z biznesem” autorstwa prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, znajduje się nastronie „Forum Akademickiego” >>