– Czujemy się uprzywilejowani faktem, że zdecydowali się Państwo podarować Bibliotece Uniwersyteckiej cenne archiwum kompozytora. Jestem przekonany, że społeczność Uniwersytetu będzie z niego często i chętnie korzystać – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do rodziny wybitnego kompozytora Andrzeja Panufnika. 20 listopada, podczas spotkania w BUW, Camilla Jessel Panufnik oraz Jem Panufnik zostali uhonorowani Medalem UW.
Andrzej Panufnik należał do najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Pod koniec kwietnia Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) otrzymała w darze jego nieocenionej wagi spuściznę (w postaci m.in. dokumentów, druków muzycznych, zdjęć). Wagi w znaczeniu również dosłownym. Biblioteka przyjęła łącznie 120 pudeł o masie 440 kg, a w nich wszystko, co pozostawił po sobie twórca, z wyjątkiem rękopisów muzycznych znajdujących się w Bibliotece Brytyjskiej. W sprowadzeniu tak licznych zbiorów – co nie było przedsięwzięciem łatwym logistycznie – pomogła Fundacja „Universitatis Varsoviensis”.
W akcie wdzięczności
20 listopada, z inicjatywy rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka oraz BUW, odbyło się spotkanie z rodziną kompozytora – wdową po muzyku lady Camillą Jessel-Panufnik oraz synem Jemem Panufnikiem. Wydarzenie było okazją do wyrażenia wdzięczności za cenny dar: archiwum Andrzeja Panufnika przekazane Gabinetowi Zbiorów Muzycznych BUW.
– Jestem niezwykle zaszczycony, mogąc powitać rodzinę wybitnego kompozytora Andrzeja Panufnika na Uniwersytecie Warszawskim. Znajdujemy się w miejscu, w którym mieszkało i uczyło się wielu muzyków, w tym Fryderyk Chopin. Andrzej Panufnik to wyjątkowa postać – zarówno dla nas, dla Warszawy, całej Polski, jak i Europy oraz świata. Czujemy się uprzywilejowani faktem, że zdecydowali się Państwo podarować Bibliotece Uniwersyteckiej cenne archiwum kompozytora. Jestem przekonany, że społeczność Uniwersytetu będzie z niego często i chętnie korzystać – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, podczas uroczystości.
Darczyńcy zostali uhonorowani Medalem Uniwersytetu Warszawskiego, przyznawanym osobom wyjątkowo zasłużonym dla Uczelni. Podczas uroczystości zaprezentowano również wybrane dokumenty z przekazanego BUW zbioru.
Podkreślając istotę hojności darczyńców wobec Uniwersytetu, dr hab. Jolanta Talbierska, p.o. dyrektora BUW, wspomniała również o innych ofiarodawcach, m.in. o Stanisławie Kostce Potockim, który przekazał Bibliotece część swojej kolekcji rycin i rysunków.
– Korzystając z okazji, chciałabym podziękować również prof. Beacie Bolesławskiej-Lewandowskiej z Polskiej Akademii Nauk, autorce biografii Andrzeja Panufnika. Bez jej pomocy i zaangażowania ten projekt byłby niemożliwy do zrealizowania. Należy także podkreślić rolę Fundacji „Universitatis Varsoviensis”, która przyznała nam grant umożliwiający przetransportowanie archiwum kompozytora do Polski – powiedziała dr hab. Jolanta Talbierska.