Z jakimi trudnościami się mierzymy? Jak wspierać rodziny z dziećmi? Czy pandemia może mieć pozytywny wpływ na relacje rodzinne? 10 maja eksperci z Wydziału Psychologii UW opowiedzą o sytuacji i wzajemnych relacjach dzieci, nastolatków i rodziców podczas pandemii COVID-19.
Około 70% badanych rodziców deklarowało, że wiosenny lockdown miał również pozytywne strony dla relacji dziecko-rodzic. Ankietowani wymieniali m.in. poczucie większej bliskości, odkrywanie nowych wspólnych aktywności i zabaw, docenienie czasu spędzanego razem. Z drugiej strony czas podwyższonych restrykcji i nauki zdalnej był szczególnie trudny dla nastolatków, którzy w tym czasie doświadczali problemów w relacjach rodzinnych.
„My i pandemia. Dzieci, nastolatkowie i rodzice” – to tytuł trzeciego spotkania na temat psychologicznych aspektów pandemii COVID-19. Spotkanie rozpocznie się 10 maja o godz. 12.30 na platformie Zoom. Udział w nim wezmą: dr hab. Małgorzata Gambin, Joanna Boruszak, dr hab. Grażyna Kmita i dr Małgorzata Woźniak-Prus z Wydziału Psychologii UW. Po przedstawieniu wniosków i wyników badań organizatorzy przewidzieli czas na dyskusję i odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Transmisja odbędzie się na platformie Zoom.
Psychologowie porozmawiają o zdrowiu psychicznym i samopoczuciu małych dzieci, relacjach rodzinnych, trudnościach, których doświadczała młodzież, a także pozytywnych skutkach dla relacji rodziców z dziećmi.
Link: us02web.zoom.us
Raporty, które zostaną zaprezentowane podczas spotkania:
- „Pandemia COVID-19 a zdrowie psychiczne i samopoczucie małych dzieci (1-6 lat) oraz ich rodzin” – naukowcy z zespołu Joanny Boruszak-Kiziukiewicz zbadali zdrowie psychiczne i samopoczucie małych dzieci w wieku do 6 lat oraz ich rodzin.
- „Objawy depresji i lęku wśród Polaków w trakcie epidemii COVID-19” – celem badań prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Gambin było zbadanie nasilenia oraz uwarunkowań objawów depresji i lęku uogólnionego u dorosłych Polaków w trakcie pandemii COVID-19.
- „Rodzice i dzieci wobec pandemii COVID-19” – zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Grażyny Kmity badał emocjonalne funkcjonowanie dzieci i rodziców oraz zmiany w relacjach w rodzinie w czasie trwania pandemii.
- „Młodzież w wieku 16-18 lat wobec pandemii COVID-19” – badania prowadzone przez zespół dr Małgorzaty Woźniak-Prus dotyczyły nasilenia objawów lęku uogólnionego i depresji oraz doświadczanych trudności u młodzieży w okresie późnej adolescencji (16-18 lat) w czasie trwania pandemii.