Specjalistyczne studia TV, radiowe i fotograficzne, nowoczesne Laboratorium Badań Medioznawczych, funkcjonalne sale dydaktyczne, przestrzenie wspólne, patia i tarasy rekreacyjne. Tak będzie wyglądał na warszawskim Powiślu nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego, w którym znajdować się będą siedziby wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickiego Radia Kampus. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie listopada.

14 listopada została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i generalnym wykonawcą inwestycji przy ul. Bednarskiej 2/4, firmą KARMAR S.A.

 

Z budynku UW na Powiślu korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE). W nowym gmachu swoją siedzibę będzie miała także uniwersytecka rozgłośnia – Akademickie Radio Kampus.

 

Budynek powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasową siedzibą WDIB. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 metrów od kładki pieszo-rowerowej na Wiśle. Cechować się będzie wieloelementową i wielopłaszczyznową elewacją oraz włączeniem zieleni w strukturę budynku. Jego powierzchnia całkowita wynosić będzie prawie 19,2 tys. m².

 

Nowoczesne pracownie i sale dydaktyczne

– Nowy budynek, który powstanie na Powiślu, jest jedną z największych inwestycji uniwersyteckich. Dzięki jej realizacji powstaną dogodne warunki do pracy i nauki dla pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu. Stworzenie nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, w których możliwe będzie wykorzystywanie innowacyjnych technologii, przyczyni się do rozwoju interdyscyplinarnych badań oraz kształcenia na uczelni – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, znajdować się będą w nim m.in. pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radiowe i fotograficzne oraz Laboratorium Badań Medioznawczych wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, znajdować się będą miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej.

 

Centralnym miejscem spotkań w budynku będzie trzykondygnacyjna agora – hall, który połączy wszystkie zaprojektowane wokół niego części gmachu.

 

– Wielopoziomowa wewnętrzna agora oraz inne elementy wspólne w budynku sprzyjać będą wzmocnieniu otwartości uczelni oraz integracji społeczności akademickiej. Umożliwią także bardziej elastyczne wykorzystanie przestrzeni, dostosowane do zmieniających się potrzeb uniwersyteckich – mówi prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

 

W obiekcie uwzględnione będą udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami ruchową, słuchową i wzrokową, takie jak np. pętle indukcyjne i bezprogowe wejścia oraz rozwiązania proekologiczne oparte m.in. na odnawialnych źródłach energii. Gmach będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne (z czwartą częściową kondygnacją) oraz jedną kondygnację podziemną, gdzie będzie znajdował parking z ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Na dachu budynku przewidziany jest ogród. Roślinność będzie znajdowała się także m.in. na patiach i tarasach rekreacyjnych.

 

Rozpoczęcie budowy

Budowa gmachu ruszy w drugiej połowie listopada. Jej zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2027 roku. Podpisana 14 listopada przez władze uczelni umowa z firmą KARMAR S.A., generalnym wykonawcą inwestycji, dotyczy m.in. realizacji prac budowlanych oraz montażowych. Jej wartość wynosi prawie 205 mln złotych. Projekt gmachu wykonała pracownia BBGK Architekci sp. z o.o.

 

– Realizacja tej inwestycji to efekt wieloletnich działań i starannego planowania, dzięki którym nowy budynek nie tylko wzbogaci infrastrukturę Uniwersytetu, ale również tkankę miejską Warszawy, tworząc nowoczesną, sprzyjającą pracy i nauce przestrzeń dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Cieszymy się, że wykonawcą projektu została firma KARMAR S.A., z którą mamy doświadczenie we współpracy przy wymagających projektach budowlanych – podkreśla Robert Grey, kanclerz UW. – Naszym celem jest zapewnienie wysokiego standardu realizacji tej inwestycji, która odpowiada na potrzeby dydaktyczne i badawcze Uczelni oraz wpisuje się w nasze plany na nadchodzące lata – dodaje kanclerz.

 

– Zespół KARMAR S.A. od lat stawia na wysoką jakość, terminowość oraz dbałość o środowisko, dlatego jesteśmy przekonani, że ta inwestycja będzie realizowana zgodnie z najwyższymi standardami. Wierzymy również, że współpraca z Uniwersytetem Warszawskim przyniesie nam wiele satysfakcji oraz spowoduje, że powstający kompleks dydaktyczno-naukowy będzie służył z powodzeniem pracownikom i studentom Uczelni – mówi Marcin Krzemiński, prezes KARMAR S.A.

 

Budowa budynku przy ul. Bednarskiej jest częścią „Strategii rozwoju UW na lata 2023–2032”.