W 35. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce promocja książki Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty. Protokoły posiedzeń rządu 1989–1991, wydanej przez Wydawnictwa UW. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z Bronisławem Komorowskim, byłym prezydentem RP, prof. Leszkiem Balcerowiczem, byłym wicepremierem i ministrem finansów, oraz Barbarą Labudą, byłą posłanką, ministrą i ambasadorką.

10 października w auli Starej Biblioteki na Kampusie Głównym UW odbyła się promocja książki Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty. Protokoły posiedzeń rządu 1989–1991 (pod red. Andrzeja Kaczyńskiego, Wojciecha Mazowieckiego, Jacka Wojnickiego), połączona z debatą „Rząd Mazowieckiego 35 lat później”. W debacie moderowanej przez studentów wzięli udział były prezydent RP Bronisław Komorowski, były wicepremier i minister finansów prof. Leszek Balcerowicz oraz była posłanka Barbara Labuda.

 

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, Robert Grey, kanclerz UW, prof. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, a także pracownicy i studenci UW.

 

Spotkanie otworzył prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, nawiązując do działalności Tadeusza Mazowieckiego na rzecz rozwoju UW: – Tadeusz Mazowiecki był ważną postacią dla naszego Uniwersytetu, spotykał się z przedstawicielami UW i młodzieżą studencką, ale także, co trzeba podkreślić, zawdzięczamy mu poprawę warunków materialnych Uniwersytetu. Przyczynił się także do powstania Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dzisiejsze spotkanie jest dla nas bardzo ważne, także dlatego, że bierze w nim udział wielu znamienitych gości i studenci UW.

 

Rektor UW podkreślił też znaczenie Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego UW, która jest ważnym miejscem debaty nad aktualnymi problemami społecznymi i humanistycznymi. Poprzez edukację i popularyzację wiedzy jednostka promuje wartości, które były szczególnie bliskie jej patronowi. Kończąc wystąpienie, rektor UW wręczył akt powołania na kuratora Katedry prof. Jackowi Wojnickiemu z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

 

W trakcie swoich wystąpień Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, opowiedział o zasobach, z których korzystali redaktorzy naukowi prezentowanej podczas spotkania książki, natomiast Beata Jankowiak-Konik, dyrektor WUW, nawiązała do dalszych planów wydawniczych.

 

Spotkanie prowadziła dr Anna Materska-Sosnowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

 

W trakcie wydarzenia odbyła się także prezentacja oryginału powołania Rady Ministrów z 12 września 1989 rok oraz oryginalnych protokołów posiedzeń rządu Premiera Tadeusza Mazowieckiego z zasobu Archiwum Akt Nowych.