Organizują różnorodne wydarzenia, kampanie i akcje społeczne, udzielają wsparcia i pomocy, reprezentując sprawy, które dotyczą dwóch grup społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W związku ze zbliżającą się rekrutacją na studia na Uniwersytecie Warszawskim zachęcamy do zapoznania się z działalnością Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów na naszej uczelni.

Na Uniwersytecie Warszawskim kształci się ponad 36,3 tys. studentów i 1,7 tys. doktorantów, w tym więcej niż 3,6 tys. osób z zagranicy. Istotne dla tej części społeczności akademickiej kwestie są podejmowane przez samorządy: studentów i doktorantów.

Samorząd Studentów UW

Organizacja jest głosem studentów na Uniwersytecie – jej przedstawiciele zasiadają w Senacie UW oraz Radzie Uczelni, a także uczestniczą w pracach komisji oraz zespołów senackich i uczelnianych, mając wpływ na funkcjonowanie uczelni. Razem z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia reprezentanci studentów ustalają stawki stypendiów socjalnych czy cen w akademikach. Przyznają fundusze na prowadzenie studenckich organizacji. W 2023 roku Samorząd przyczynił się m.in. do przejścia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w tryb całodobowy, uruchomienia telefonu zaufania UW oraz obniżenia kosztów obiadów abonamentowych w uczelnianej stołówce.

Samorząd prowadzi różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają na celu animowanie życia studenckiego – organizuje m.in. wyjazdy studenckie, Juwenalia, szkolenia dla osób studiujących czy cykliczne planszUWki.

W 2022 roku Samorząd Studentów był zaangażował również w pomoc obywatelom Ukrainy po inwazji Rosji na terytorium tego kraju, organizując różnego rodzaju inicjatywy czy zbiórki. Samorząd prowadził również liczne kampanie społeczne promujące równość i tolerancję.

Szczegółowe informacje o działalności Samorządu Studentów dostępne są na stronie https:/samorzad.uw.edu.pl/.

Samorząd Doktorantów UW

Sprawy doktoranckie są reprezentowane przez Samorząd Doktorantów UW. Przedstawiciele Samorządu zasiadają w Senacie UW, biorą udział w pracach komisji i zespołów senackich oraz rektorskich. Są oni również członkami rad szkół doktorskich, rad wydziałów, rad naukowych dyscyplin i rad dydaktycznych.

W 2023 roku Samorząd Doktorantów UW był zaangażowany w działania związane m.in. ze zwiększeniem stypendiów dla doktorantów w szkołach doktorskich, zapewnieniem doktorantom stałego miejsca w akademikach oraz realizacją Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) dla doktorantów. Samorząd działał na rzecz integracji środowiska, organizując tydzień szkoleń, wyjazd integracyjny do Chęcin oraz Welcome Week dla doktorantów pierwszego roku szkół doktorskich.

W 2022 roku, w związku z sytuacją na wschodniej granicy Polski, Samorząd Doktorantów UW organizował spotkania integrujące doktorancką społeczność ukraińską na UW oraz pomoc doraźną doktorantom pochodzenia ukraińskiego, w tym zbiórki rzeczowe oraz kursy języka polskiego.

Szczegółowe informacje o działalności Samorządu Doktorantów dostępne są na stronie https://doktoranci.uw.edu.pl/.