Naukowcy z Instytutu Archeologii UW i Direction Générale des Antiquités et des Musées de Syrie określili datę ufundowania miasta Apamea, jednego z ważniejszych antycznych ośrodków miejskich. Zespół dr. hab. Marka T. Olszewskiego ustalił, że miasto zostało ufundowane w 320 r. p.n.e, najprawdopodobniej jesienią. Aktu założycielskiego dokonali regent Macedonii, Antypater i jego syn Kassander.

Materiałem, który umożliwił te ustalenia, były fotografie mozaiki podłogowej odnalezionej w 2011 roku. Kompozycja została skradziona przez samych jej odkrywców, którzy przed sprzedażą wykonali zdjęcia mozaiki. Naukowcy przeanalizowali fotografie i dostrzegli w kompozycji scenę powołania do życia Apamei, miasta, które leżało na terenie dzisiejszej Syrii. Dotychczas tylko spekulowano o dacie założenia i fundatorach miasta.

 

Na podstawie analizy zdjęć archeolodzy z Instytutu Archeologii i Direction Générale des Antiquités et des Musées de Syrie zrekonstruowali też około dwudziestoletnią historię początków Apamei. Mozaika może ponadto stanowić cenne źródło wiedzy o losach tzw. diadochów, czyli dowódców armii Aleksandra Macedońskiego, po śmierci ich władcy. Sama mozaika powstała prawdopodobnie w IV wieku. Archeolodzy z dr. hab. M. T. Olszewskim na czele oszacowali wielkość jej powierzchni na 19 m. kw.

 

Dr hab. Marek T. Olszewski i dr Houmam Saad pisali o badaniach mozaiki na łamach pisma uczelni „UW” (nr 3/28 z 2017 r.).