Powódź, immunitet, grzybobranie czy depenalizacja? Rozpoczął się plebiscyt na najważniejsze słowo 2024 roku. Do 31 grudnia internauci mogą zagłosować na wyraz, który ich zdaniem najbardziej charakteryzuje ostatnie dwanaście miesięcy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku 2025 roku.

Tegoroczna edycja konkursu jest 14. odsłoną plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW. Co roku wybierane są słowa, które najbardziej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.

 

Na stronie sloworoku.uw.edu.pl można wybrać jedno ze słów, które w tekstach prasowych były w ostatnim roku przytaczane najczęściej w stosunku do poprzednich lat. Głosować można m.in. na słowa: immunitet, babciowe, powódź, koalicja, grzybobranie.

 

Internauci mogą również zgłosić własną propozycję (słowo lub wyrażenie złożone z dwóch słów). W konkursie nie będą uwzględniane wyrazy wulgarne, obraźliwe, związane z mową nienawiści, nazwy własne – osobowe, miejscowe i organizacyjne.

 

Równolegle z głosowaniem internetowym słowo roku wybierze ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.

 

Ogłoszenie wyników plebiscytu na Słowo Roku 2024 nastąpi podczas konferencji 7 stycznia 2025 roku o godz. 11.00.

Głosować można do 31 grudnia, do godz. 23.59 pod adresem: https://sloworoku.uw.edu.pl/.

Słowem 2023 roku w głosowaniu internautów został wyraz wybory, natomiast kapituła językoznawców wybrała wyrażenie sztuczna inteligencja. Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została wojna, słowem roku 2021 – szczepienie, a 2020 – koronawirus.

 

Więcej informacji znajduje się w regulaminie plebiscytu.