Na Uniwersytecie Warszawskim powstał raport o społecznej odpowiedzialności uczelni. Jest to pierwszy na UW tego typu dokument strategiczny, który zawiera informacje o działaniach i osiągnięciach uczelni w zakresie jej odpowiedzialności wobec członków społeczności UW, otoczenia społecznego i środowiska naturalnego.

Misja Uczelni – zakotwiczona w wartościach społecznej odpowiedzialności – staje się coraz bardziej rzeczywistym wyznacznikiem kształtowania sposobu, w jaki działamy, prowadzimy badania i uczymy, a tym samym oddziałujemy na otoczenie.

 

prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW

Chcemy, aby kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością uczelni stały się integralną częścią naszych badań i edukacji, a codzienne działania i procedury lepiej przyczyniały się do wyposażenia kolejnych pokoleń osób studiujących i doktoryzujących się, naszych absolwentek i absolwentów, w umiejętności i wiedzę umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji, a w konsekwencji budowę sprawiedliwego, nowoczesnego społeczeństwa.

 

prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju

 

Społeczna Odpowiedzialność Uczelni (SOU) jest realizowana w takich obszarach, jak: nauka, edukacja, sprawy pracownicze, środowisko naturalne, wyznawane wartości i relacje z innymi podmiotami, w tym firmami, organizacjami społecznymi czy samorządem.

 

Raport Uniwersytet Warszawski – Społeczna odpowiedzialność uczelni opisuje działalność UW we wskazanym zakresie na przestrzeni ostatnich czterech lat.

 

Dokument opracowany przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego odnosi się do istniejących na uczelni przepisów i procedur, jak również jej dobrych praktyk. Przedstawia także wybrane wskaźniki ilościowe.

 

Opisane w raporcie przykłady dobrych praktyk są działaniami realizowanymi zarówno przez wydziały, jednostki organizacyjne UW, jak i administrację ogólnouczelnianą. Dokument jest istotny w procesie monitorowania osiągnięć Uniwersytetu Warszawskiego, ich wpływu społecznego oraz komunikowania o nich. Pozwala też określić obszary wymagające doskonalenia.

 

Raport społeczny Uniwersytetu Warszawskiego powstawał w dialogu z interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W wyniku spotkań warsztatowych oraz konsultacji eksperckich wskazanych zostało dwanaście obszarów SOU istotnych do zaraportowania.

 

Dokument to pierwszy tego typu raport w historii UW. Jest wyrazem realizacji zobowiązań wynikających z podpisania w 2019 roku przez Uniwersytet Warszawski „Deklaracji społecznej odpowiedzialności uczelni” opracowanej dla środowiska akademickiego w Polsce i podpisanej dotychczas przez ponad 160 uczelni.

Wybrane osiągnięcia UW w zakresie SOU

Mobilność:

  • około 8 tys. wyjazdów osób studiujących, doktoryzujących się i pracujących w programie Erasmus+ w latach 2014–2020 oraz prawie 5,5 tys. przyjazdów z zagranicy;
  • prawie siedemdziesiąt projektów o wartości niemal 55 mln euro, dotyczących mobilności, metod i treści kształcenia oraz zarządzania uczelnią;
  • 123. miejsce UW w rankingu World’s Most International Universities 2021, opublikowanym przez „Times Higher Education”. UW był jedną z dwóch uczelni z Europy Środkowej w tym zestawieniu.

 

Środowisko i zrównoważony rozwój:

  • Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce wśród polskich uczelni w rankingu dotyczącym zrównoważonego rozwoju Quacquarelli Symonds World University Rankings: Sustainability 2024;
  • Uniwersytet Warszawski został finalistą w konkursie International Green Gown Awards 2023 za projekt Green Thinking Matter Now!. Inicjatywa jest prowadzona przez Platformę Zielonego Dialogu. Skupia pracowników naukowych, studentów oraz przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych wokół tematyki zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. W edycji 2023 UW został wyróżniony tytułem Highly commended (szczególnej pochwały) w kategorii Creating Impact;
  • w 2022 roku Uniwersytet Warszawski – razem z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką – został sklasyfikowany najwyżej wśród szesnastu uczelni z Polski w THE Impact Rankings, opracowywanym przez „Times Higher Education”, którego twórcy analizują, w jaki sposób uczelnie przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. W kryteriach oceny uwzględnia się 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ;
  • w 2021 roku UW, jako pierwsza uczelnia w Polsce, przystąpił do globalnej inicjatywy „Race to Zero”, wspieranej przez ONZ. W ramach tej kampanii przedsiębiorstwa, miasta, regiony i instytucje edukacyjne zobowiązują się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku;
  • Uniwersytet przyjął Agendę na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju i realizuje zapisane w niej cele, w tym w zakresie proklimatycznej infrastruktury.

 

Społeczeństwo:

  • projekt studentów Wydziału Zarządzania UW Dziadkowie biznesu, promujący przedsiębiorczość osób starszych, został wyróżniony w programie „Zwolnieni z teorii” w kategorii reklama społeczna;
  • współorganizowana przez Wydział Fizyki UW Letnia Szkoła Fizyki zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie S3KTOR21 na najlepszą inicjatywę pozarządową w 2021 roku. Inicjatywa jest skierowana do uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, zwłaszcza fizyką i astronomią, i trwa od 2008 roku.

 

Architektura i przestrzeń miasta:

  • gmach Wydziału Neofilologii i Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW przy ul. Dobrej 55 otrzymał Nagrodę Architektoniczną prezydenta m.st. Warszawy za 2021 rok. Został doceniony za nowoczesny design, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz harmonijne wkomponowanie w przestrzeń warszawskiego Powiśla;
  • Wydział Biologii został laureatem w konkursie Real Estate Impactor 2023 za inwestycję Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie w kategorii „imponujące projektowanie”. Inwestycja otrzymała również nagrodę PLGBC Green Building Awards 2023 w kategorii najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego;
  • Na uczelni powołany został program „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, którego celem jest dbanie o ekologiczne rozwiązania w projektach infrastrukturalnych i przrstrzeniach UW, a także ich promowanie.

 

Miejsce pracy:

  • 22 listopada 2022 roku Uniwersytet Warszawski zachował prawo do posługiwania się wyróżnieniem „HR Excellence in Research”, przyznanym 4 lipca 2016 roku.