Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW zorganizowało cykl spotkań dla uczniów dotyczący archeologii, w tym badań w Sudanie prowadzonych przez ekspedycję z Uniwersytetu. W dwudziestu czterech prelekcjach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz liceów.
Założeniem projektu O Soba i archeologii było zainteresowanie młodzieży szkolnej archeologią, a w szczególności wynikami badań prowadzonych przez naukowców z UW. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się, jak wygląda życie codzienne w Sudanie. Starsze klasy mogły dodatkowo zapoznać się z możliwościami, jakie daje praca naukowca.
– W czasie zajęć dzieci były angażowane w naszą opowieść za pomocą prostych i otwartych pytań. Prezentacje zawierały zdjęcia oraz krótki film ukazujący nasze prace w Soba i krajobrazy Sudanu. Dzieci miały też okazję poznać przywiezione z Sudanu wytwory współczesnego rzemiosła, takie jak naczynie drewniane, instrument muzyczny, amulety czy dziecięce zabawki wykonane domowymi metodami – mówi dr Mariusz Drzewiecki, kierownik badań prowadzonych na stanowisku w Soba.
Spotkania dla młodzieży odbywały się przez trzy miesiące. Uczestniczyli w nich uczniowie siedmiu szkół – podstawówek i liceów. Zajęcia prowadzili dr Mariusz Drzewiecki z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego (CAŚ) UW oraz prof. Maciej Kurcz z Uniwersytetu Śląskiego.
Badania w Soba
Stanowisko Soba znajduje się na przedmieściach dzisiejszego Chartumu. W latach 2019–2022 prowadzone były tam badania, którymi kierował dr Mariusz Drzewiecki z CAŚ UW. Podczas realizacji projektu Soba – serce królestwa Alwy. Organizacja przestrzenna średniowiecznej stolicy nad Nilem Błękitnym rozpoznano organizację przestrzenną tej średniowiecznej metropolii. Naukowcy prowadzili tam głównie prace archeologiczne, ale korzystali również z wiedzy i metod antropologii kulturowej oraz geografii. Przy realizacji projektu CAŚ UW współpracowało z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.