W tym roku mija wiek od przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią. Rocznica ta będzie tematem przewodnim drugiej edycji Spotkań polsko-hiszpańskich, organizowanych przez Wydział „Artes Liberales” UW, hiszpańską ambasadę w Polsce oraz Instytut Cervantesa. Wzorem zeszłorocznych wydarzeń, w ramach cyklu zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się w dniach 21-22 maja.
Polska i Hiszpania mają wspólną historię zarówno na polu polityczno-gospodarczym, jak i kulturowym. Przypominanie o tym dziedzictwie oraz debata nad możliwymi sposobami pogłębiania wzajemnych relacji stały się głównymi wątkami Spotkań polsko-hiszpańskich. To organizowane przez Laboratorium Interdyscyplinarnych Badań Artes Liberales i Laboratorium „Sofia Casanova” na Wydziale „Artes Liberales” UW, hiszpańską ambasadę w Polsce oraz Instytut Cervantesa bilateralne forum wymiany doświadczeń i poglądów dotyczących historii, a także kultury obu państw. Zostało zainicjowane w zeszłym roku poprzez organizację konferencji naukowej poświęconej wyzwaniom i aspiracjom Polski i Hiszpanii w okresie między wybuchem Rewolucji Francuskiej a zakończeniem I wojny światowej.
Tegoroczna edycja ma na celu analizę wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego po odnowieniu stosunków dyplomatycznych z 1919 roku. W trakcie dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej poruszone zostaną takie tematy, jak sytuacja Hiszpanii w czasach ustalania porządku wersalskiego, polsko-hiszpańskie paralelizmy w sztuce czy życie Polaków w Madrycie podczas I wojny światowej.
Wśród zaproszonych ekspertów znajdują się m.in.: prof. Alfonso Bullón de Mendoza z Uniwersytetu San Pablo CEU w Madrycie, pisarz i krytyk sztuki Juan Manuel Bonet Planes, a także dr Jan Stanisław Ciechanowski i prof. Jan Kieniewicz z Wydziału „Artes Liberales” UW. Mowę powitalną wygłoszą prof. Robert Sucharski, dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW i Francisco Javier Sanabria Valderrama, ambasador Hiszpanii w Polsce.
II Spotkania polsko-hiszpańskie odbędą się w dniach 21-22 maja w siedzibie Instytutu Historycznego UW (Sala Kolumnowa) i auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu.
Wydarzenie swoim patronatem objął rektor UW, prof. Marcin Pałys oraz ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama.