1 stycznia Polska przejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. 29 października studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy chcieliby zaangażować się w działania związane z tym wydarzeniem, spotkali się z podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką. W wydarzeniu uczestniczyli prorektor UW ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab. Maciej Raś i kanclerz UW Robert Grey.
Państwa członkowskie przejmują rotacyjną prezydencję w Radzie UE co sześć miesięcy. 1 stycznia 2025 roku po raz kolejny sprawować ją będą Polska, Dania i Cypr.
29 października w auli Starej Biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 odbyło się spotkanie informacyjne dla osób, które chcą zaangażować się w organizację polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jako oficerowie łącznikowi/akredytacyjni lub koordynatorzy delegacji zagranicznych goszczących w Polsce podczas prezydencji.
W spotkaniu wzięła udział m.in. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– Cieszymy się, że Pani Minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka zechciała zainicjować tę wyjątkową dyskusję na temat współpracy przy organizacji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na pierwszą połowę 2025 roku. Jej pasja do pracy na rzecz międzynarodowej współpracy od lat buduje wizerunek Polski jako państwa dynamicznego, aktywnie współtworzącego strukturę europejską. Jest dla nas zaszczytem, że osobiście przybliży Pani naszym studentom szczegóły i znaczenie nadchodzącego wyzwania, jakim jest przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej – powiedział Robert Grey, kanclerz UW, po czym zwrócił się do studentów: – Z pewnością dla młodych ludzi, takich jak Wy, którzy rozważają przyszłość w służbie międzynarodowej czy dyplomacji, nadchodzące półrocze polskiej prezydencji będzie okazją do zdobycia doświadczeń nieocenionych w dalszej karierze. Zadania, które będziecie mogli podjąć jako oficerowie łącznikowi i koordynatorzy, stanowią zarówno zaszczyt, jak i odpowiedzialność – będziecie ambasadorami naszego kraju i nieocenionym wsparciem dla zagranicznych delegacji.
– Angażując się w projekt poszerzycie swoją wiedzę i zdobędziecie nowe umiejętności oraz kompetencje społeczne – podkreślił prorektor UW ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab. Maciej Raś.
Spotkanie miało formułę pytań i odpowiedzi. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka poinformowała, że studenci zaangażowani w prezydencję odbędą szkolenia z protokołu dyplomatycznego, a sama prezydencja Polski opierać się będzie na siedmiu filarach bezpieczeństwa (zewnętrzne, energetyczne, ekonomiczne, żywnościowe i klimatyczne, zdrowotne, informacyjne, cywilne). Podsekretarz stanu zaznaczyła, że potrzebnych jest 100 oficerów łącznikowych, 6 oficerów akredytacyjnych i 20 koordynatorów.
Państwa członkowskie przejmują rotacyjną prezydencję w Radzie UE co sześć miesięcy. 1 stycznia 2025 roku po raz kolejny sprawować ją będą Polska, Dania i Cypr. Polska zorganizuje w jej ramach 500 wydarzeń w 180 dni.