Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie poświęcone legendarnemu pianiście i kompozytorowi Andrzejowi Trzaskowskiemu. To kolejne wydarzenie z cyklu „Twórcy warszawskiej kultury. Ocalić od zapomnienia…” zorganizowane przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Andrzej Trzaskowski to pionier i jeden z najważniejszych muzyków polskiego jazzu. Był pianistą, kompozytorem, dyrygentem, aranżerem, a także publicystą i krytykiem muzycznym. 17 czerwca w auli Starej Biblioteki UW odbyło się spotkanie poświęcone Andrzejowi Trzaskowskiemu i jego warszawskim adresom jazzowym.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego wzięły udział władze UW oraz władze m.st. Warszawa. Gościem spotkania był prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, syn bohatera wydarzenia. Wydarzenie prowadzili: prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy oraz Hirek Wrona, dziennikarz i krytyk muzyczny.

W pierwszej części spotkania, prowadzonej w konwencji pytań i odpowiedzi, Rafał Trzaskowski opowiadał o swoim ojcu, o rodzinie, o kręgu towarzyskim Andrzeja Trzaskowskiego i o Warszawie.  Podczas wydarzenia wyświetlone zostały wypowiedzi dotyczące twórczości Andrzeja Trzaskowskiego, prof. Piotra Kostrzewy, kierownika Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Tomasza Tłuczkiewicza, krytyka i wieloletniego dyrektora Festiwalu Jazz Jamboree oraz Adama Domagały, autora bloga „Z Dżezem Lżej”.

Na zakończenie spotkania  utwory Andrzeja Trzaskowskiego zagrał pianista jazzowy młodego pokolenia Mateusz Kaszuba, a Martyna Bąk, Magdalena Filipek, Matylda Podkaminer-Ligaj oraz Jędrzej Lepieszko z Chóru Akademickiego UW wykonali utwór z filmu „W każdą pogodę” skomponowany przez Andrzeja Trzaskowskiego.

„Twórcy warszawskiej kultury. Ocalić od zapomnienia…” to cykl spotkań mający na celu przypomnienie warszawskich wątków w biografii i dorobku artystycznym wybranych twórczyń i twórców warszawskiej kultury, którzy współtworzyli powojenną tożsamość Stolicy.

Spotkanie poświęcone „Warszawskim adresom jazzowym Andrzeja Trzaskowskiego” było drugim wydarzeniem w cyklu. Pierwsze, poświęcone Jerzemu Wasowskiemu odbyło się w maju.

Wydarzenie można obejrzeć na kanale YouTube Centrum Badań nad Kulturą Warszawy.