O możliwościach zwiększenia konkurencyjności Europy poprzez pionierskie badania naukowe i innowacje rozmawiali uczestnicy jednego z paneli w Belgium House w Davos, w tym prof. Piotr Sankowski z UW. Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego z rektorem na czele spotkała się m.in. z premierem Belgii, noblistami w dziedzinie medycyny lub fizjologii i ekonomii oraz przewodniczącą European Research Council.
Wydarzenia towarzyszące 55. edycji Światowego Forum Ekonomicznego odbywały się m.in. w tzw. Belgium House.
Delegacja UW z rektorem prof. Alojzym Z. Nowakiem na czele spotkała się m.in. z premierem Belgii Alexandrem De Croo oraz dwoma noblistami – prof. Michaelem Spencem, laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii z 2001 roku, i prof. Ardemem Patapoutianem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii z 2021 roku – oraz z prof. Marią Leptin, przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC).
Konkurencyjność nauki
„Boosting European Competitiveness through Pioneering Science and Innovation – with the European Research Council” to tytuł jednego z paneli w Belgium House. Uczestniczyli w nim wspomniani wyżej premier Belgii, dwóch noblistów, przewodnicząca ERC, a także Solveigh Hieronimus z McKinsey & Company i moderatorka Ana Rovzar. Uniwersytet Warszawski reprezentował prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.
– Zwiększenie finansowania ERC jest bardzo ważne dla wsparcia młodych badaczy. Istotne jest też zwiększenie finansowania badań nad sztuczną inteligencją, ponieważ przyspieszy to tym samym badania nad innymi technologiami – sama AI zmieni wkrótce sposób prowadzenia badań – mówi prof. Sankowski.
Uczestnicy panelu rozmawiali m.in. o tym, w jaki sposób odpowiednie inwestycje w naukę i innowacje mogą zwiększyć konkurencyjność Europy.
Rozmowy z noblistami
– W Domu Belgijskim odbyła się znakomita debata na temat źródeł finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych z udziałem m.in. premiera Belgii, dwóch noblistów z ekonomii i medycyny, szefowej unijnej ERC oraz naszego Piotra Sankowskiego. Takie rozmowy są ważne, w szczególności po ostatnich propozycjach prezydenta Donalda Trumpa dotyczących sfinansowania wraz z wielkimi korporacjami w wysokości 500 mld dolarów infrastruktury dla potrzeb rozwoju sztucznej inteligencji na terytorium USA – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, dodając: – Po panelu odbyła się krótka dyskusja z panelistami, podczas której miałem możliwość porozmawiać i z szefową ERC, i z obydwoma noblistami. W rezultacie tej rozmowy pojawiła się duża szansa, że obaj odwiedzą z wykładami Uniwersytet Warszawski.
Nawiązując do tematyki panelu, kanclerz Robert Grey dodał: – Aby utrzymać konkurencyjność Europy, niezbędne jest zwiększenie inwestycji w naukę i innowacje, uproszczenie procesów komercjalizacji oraz intensyfikacja współpracy między naukowcami a inwestorami VC. Adaptacja do szybko rozwijających się technologii, takich jak AI, wymaga wspólnego strategicznego podejścia i zaangażowania na najwyższym szczeblu politycznym i biznesowym, co powinno być kluczem do lepszej przyszłości Europy.
Prof. Michael Spence jest amerykańskim ekonomistą z Uniwersytetu Stanforda. W 2001 roku wraz z prof. Georgem A. Akerlofem i prof. Josephem E. Stiglitzem otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za prace nad analizą sytuacji rynkowych, kiedy część uczestników jest lepiej poinformowana (tzw. asymetria informacji).
Prof. Ardem Patapoutian jest amerykańskim biologiem molekularnym z Instytutu Scripps Research. W 2021 roku wraz z prof. Davidem Juliusem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.