Jak może wyglądać przyszłość ze sztuczną inteligencją? Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Ideas NCBR na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiali na ten temat z Samem Altmanem i innymi przedstawicielami OpenAI.

OpenAI to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się badaniami sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence, AI) i wdrażaniem jej w różnych dziedzinach działalności człowieka. Jednym z jego najnowszych wynalazków jest aplikacja ChatGPT. Firma została założona w 2015 roku m.in. przez Sama Altmana. 23 maja obecny CEO firmy był gościem Uniwersytetu Warszawskiego podczas spotkania zorganizowanego przez Ideas NCBR.

 

W wydarzeniu uczestniczyli studenci, naukowcy i przedstawiciele świata biznesu. Zgromadzonych w Auditorium Maximum na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu gości przywitali rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak oraz prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, CEO Ideas NCBR.

 

Potężna technologia

W debacie wzięli udział Sam Altman, CEO OpenAI, Wojciech Zaremba, współzałożyciel firmy, a także Szymon Sidor, badacz pracujący w OpenAI.

 

Eksperci podkreślali, że każdy aspekt ludzkiego życia zostanie w jakiś sposób przekształcony przez sztuczną inteligencję, a zadaniem społeczeństwa jest nauczyć się korzystać z narzędzi AI.

 

– Z każdą potężną technologią wiążą się plusy i minusy. Tak było np. w przypadku energii atomowej. Sztuczna inteligencja może być jedną z najpotężniejszych technologii rozwiniętych przez ludzkość. I jako taka musi być przez nas dobrze zrozumiana i poddana analizie w kontekście światowego systemu ochrony – powiedział Sam Altman.

 

Wojciech Zaremba podkreślił, że wielu ludzi, których rekrutował w OpenAI, było Polakami, dlatego w firmie panuje swoista polska mikrokultura. Zaznaczył, że na polskich uczelniach znajdują się fundamenty krajowej siły w rozwoju technologii AI.

 

– Jestem pewny, że świat będzie zmieniał się coraz szybciej, a kolejne rewolucje technologiczne pozwolą na zmniejszanie nierówności – dodał Sam Altman.

 

– Nie sądzę, by prowadzenie niezależnych badań naukowych z wykorzystaniem ChatGPT było dziś możliwe. Badania są procesem wieloetapowym, a modele ChatGPT na każdym z etapów zakładają niewielkie ryzyko błędu. Gdy etapów jest wiele, mamy niemal pewność, że błąd wystąpi – powiedział Szymon Sidor.