„Sulimy” to najnowszy dom studencki Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach spełnia standardy nowoczesnego budownictwa mieszkalnego z licznymi rozwiązaniami proekologicznymi i energooszczędnymi, takimi jak: wentylacyjna pompa ciepła, odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego oraz moduły fotowoltaiczne. Akademik cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób studiujących i doktoranckich.

Gmach charakteryzuje się prostą, nowoczesną formą, zaprojektowaną na planie czteroramiennym przypominającym wiatrak. Budynek ma osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi prawie 13 tys. m², a powierzchnia użytkowa niemalże 6 tys. m². Budowa akademika trwała od grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 94,9 mln zł.

 

Do dyspozycji mieszkańców jest 130 pokoi z ponad 380 miejscami. Pokoje są pojedyncze lub połączone w segmenty składające się z dwóch lub czterech pokoi. Segmenty czteropokojowe wyposażone są w aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Mieszkańcy akademika mają do dyspozycji także liczne pomieszczenia wspólne, tj. salę ćwiczeń, świetlicę, kuchnię z jadalnią, pralnię z suszarnią, pokoje pracy i cichej nauki. Przy budynku znajduje się plac sportowy, rowerownia oraz alejki parkowe. Na poziomie -1 jest parking podziemny.

 

Podczas prac projektowych nad koncepcją budynku przeprowadzano wywiady z przyszłymi użytkownikami, w tym m.in. ze studentami, którzy wskazywali na ważne dla nich aspekty związane z funkcjonalnością pomieszczeń.

 

Ceny w Domu Studenckim nr 7 „Sulimy” w roku akademickim 2024/2025 wynoszą, w zależności od pokoju, od 950 do 1 100 zł za osobę miesięcznie. To o około 13–50% więcej niż w pozostałych sześciu akademikach. Różnice wiążą się z odmiennymi standardami i kosztami utrzymania poszczególnych miejsc.

 

Najwyższa opłata za zamieszkanie w DS7 w pokoju jednoosobowym (1 100 zł) pozostaje niższa od najwyższych cen za zamieszkanie pokoju jednoosobowym w akademikach w innych miastach, takich jak np. Wrocław czy  Poznań. Zgłaszane przez mieszkańców zapotrzebowanie na pokoje jednoosobowe jest bardzo duże, dlatego stanowią one istotną część naszej oferty. W tym kontekście należy wskazać, że niektóre z uczelni, które mają swoje akademiki, nie dysponują takimi pokojami.

 

Średnie ceny za zamieszkanie w pokoju jednoosobowym w akademikach UW są o około 66–78% niższe niż opłaty za pokój jednoosobowy w warszawskim akademiku prywatnym i o około 37–67% niższe, jeśli chodzi o pokoje dwuosobowe. Opłaty związane z zamieszkaniem w domach studenckich stanowią  jedynie około 60% kosztów utrzymania poszczególnych miejsc w akademikach. Jest to dla Uniwersytetu Warszawskiego ważny element polityki wspierania osób studiujących i doktoranckich.