Zespół Warsaw Team, trenowany przez ICM UW, dostał się do finału największego hackathonu superkomputerowego dla studentów. Drużyna, jako jedna z nielicznych spoza Azji, znalazła się w czołówce międzynarodowego konkursu programistycznego ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021.
Do ASC Student Supercomputer Challenge zgłasza się co roku ponad 300 drużyn. Do ścisłego finału, który trwa 72 godziny, przechodzi od 20 do 30 z nich. W tej edycji konkursu o miejsce na podium zawalczą studenci z 28 międzynarodowych zespołów, w tym reprezentanci UW. Będzie to dziesiąty finał Warsaw Team, biorąc pod uwagę hackathony podczas SC w USA i ISC w Niemczech.
Międzynarodowa rywalizacja
Drużyna Warsaw Team powstała w grudniu 2016 r. z inicjatywy dr. Marka Michalewicza, dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, który stworzył podobny zespół studencki w Singapurze w 2013 r. Według rankingu HPC-AI Advisory Council z listopada 2020 r., po dziewięciu finałach z udziałem Warsaw Team, drużyna zajmuje 4. miejsce w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz 18. na świecie. Ranking liderów konkursów klastrów studenckich prowadzony jest od 2007 r. i obejmuje trzy najważniejsze wydarzenia w roku: SC w USA, ISC w Niemczech oraz ASC w Chinach.
Obecnie drużynę trenują trzej specjaliści z Centrum Technologii ICM UW: Maciej Szpindler, Marcin Semeniuk oraz Michał Hermanowicz.
─ Od początku nasz zespół występuje pod wspólną flagą Uniwersytetu Warszawskiego, choć obecnie przygotowujemy studentów również z dwóch uczelni spoza kraju: University College London i University of Oxford ─ informuje Maciej Szpindler, jeden z mentorów WT z ICM UW.
Hybrydowy finał
Finał ASC Student Supercomputer Challenge 20-21 odbędzie się od 8 do 12 maja w formie hybrydowej. Stacjonarnie z Southern University of Science and Technology w Shenzhen dla większości drużyn chińskich (21) oraz wirtualnie dla drużyn spoza Państwa Środka. Warsaw Team (WT) z UW będzie zmagać się w programistycznych potyczkach z drużynami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji.
─ Po ISC w Niemczech i SC w USA w 2020 roku, azjatycki ASC to już trzeci konkurs, który będziemy rozgrywać w formie online. Stanowi to duże wyzwanie dla naszych studentów. Ogromne znaczenie ma praca zespołowa, jesteśmy daleko od siebie i innych drużyn, a rywalizacja pozostaje całkowicie realna i bardzo dynamiczna ─ dodaje Maciej Szpindler.
Głównymi organizatorami konkursu są Asia Supercomputer Community (ASC) oraz firma Inspur, która udostępnia swoje serwery na czas hackathonu.
WARSAW TEAM UW: Marek Skiba (WMIM UW), Marek Masiak (University College London), Patrycja Krzyna (WMIM UW), Jan Malinowski (University of Oxford), Paweł Pawłowski (WMIM UW) oraz Łukasz Kondraciuk (WMIM UW).