Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego został wyróżniony podczas Gali Laurów Uniwersyteckich. Głosujący w plebiscycie docenili inicjatywę wolontariatu studenckiego na terenach objętych powodzią.

Gala Laurów Uniwersyteckich to konkurs, w którym nagradzane są inicjatywy i projekty studenckie uczelni zrzeszonych w Forum Uniwersytetów Polskich.

W tym roku w konkursie nominowanych było 51 projektów i inicjatyw studenckich z całej Polski. Nagrody zostały przyznane w dziewięciu kategoriach: projekt naukowy, projekt dydaktyczny, media studenckie, projekt (e-)sportowy, projekt społeczny, projekt kulturalny, projekt ekologiczny, rozwój kompetencji, uniwersytet otwarty.

Gala Laurów Uniwersyteckich odbyła się 19 października na Uniwersytecie Wrocławskim, w barokowej auli Oratorium Marianum.

Projekt studentów z UW

Samorząd Studentów UW wygrał w kategorii projekt społeczny. Głosujący docenili akcję „Wolontariat studencki na terenach objętych powodzią”, która była organizowana we współpracy ze studentami z dwóch stołecznych uczelni: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Wolontariat polegał głównie na uprzątaniu terenów, które doświadczyły wrześniowej powodzi. Z Warszawy do miejsc dotkniętych powodzią wyjechały trzy grupy studentów. Każda z nich pracowała po cztery dni.

Do konkursu nominowanych było osiem inicjatyw z UW:
  • RAF: Analog Space Mission (projekt naukowy),
  • Przewodnik Studenta WPiA (projekt dydaktyczny),
  • Uniwerek TV – VII Konferencja Mediów Studenckich (media studenckie),
  • UW e-Cup (projekt (e-)sportowy),
  • Wolontariat studencki na terenach objętych powodzią (projekt społeczny),
  • Miasteczko na Styku Kultur (projekt kulturalny),
  • 4EU+ for Ukraine (rozwój kompetencj),
  • Telefon Zaufania UW (Uniwersytet Otwarty).
Granty na projekty studenckie

Podczas gali zostały wręczone również trzy nagrody specjalne Forum Uniwersytetów Polskich – granty na dofinansowanie inicjatywy lub projektu organizacji studenckiej, w tym kół naukowych, działających na uniwersytetach zrzeszonych w Forum Uniwersytetów Polskich.

Granty w tym roku otrzymały trzy organizacje: Koło Naukowe Prawa Cywilnego „Sapere aude” z Uniwersytetu Śląskiego, Telewizja Uniwersytecka Flesz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Studenckie Koło Naukowe Reso Club z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Forum Uniwersytetów Polskich to jedna z komisji branżowych Parlamentu Studentów RP. Zrzesza społeczność studencką uniwersytetów klasycznych w Polsce.