Uniwersytet Warszawski Organizacje studenckie

Samorząd Studentów UW

Przedstawiciele studentów tworzą zarząd samorządu, który reprezentuje studenckie sprawy przed władzami uczelni. Jako członkowie Senatu UW, uczestnicząc w jego posiedzeniach, mają wpływ na funkcjonowanie uczelni. Razem z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia ustalają stawki stypendiów socjalnych czy cen w akademikach. Przyznają fundusze na prowadzenie studenckich organizacji. Co roku przygotowują też imprezy kulturalne. Studenci odpowiedzialni są za Juwenalia.

Koła naukowe

Na Uniwersytecie w 2023 roku działało ponad 220 organizacji studenckich. Każde koło naukowe ma opiekuna merytorycznego, którym jest pracownik naukowy Uniwersytetu, oraz prezesa – tę funkcję pełni jeden ze studentów. Pieczę nad kołami sprawuje Rada Konsultacyjna ds. Studenckiego Ruchu Naukowego, na czele której stoi prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. W 2023 roku Rada Konsultacyjna ds. Studenckiego Ruchu Naukowego przyznała dofinansowanie 81 projektom zgłoszonym przez koła naukowe na łączną kwotę prawie 400 tys. zł.

 

Organizacje kulturalne i sportowe

  • kulturalne

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Jest największym zespołem muzycznym na uczelni. Powstał w 1921 roku i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Swoją karierę rozpoczynał tu Jan Kiepura. W repertuarze chóru można znaleźć muzykę renesansową, ale i współczesną – od programów a cappella po duże utwory wokalno-instrumentalne. Szerszej publiczności Chór Akademicki UW zaprezentował się w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. W kwietniu 2023 roku, podczas obchodów jubileuszu 100-lecia, Chór UW został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Chór kameralny Collegium Musicum UW

Chór tworzą studenci, pracownicy i absolwenci UW. Chórzyści wykonują utwory dawne i współczesne, kolędy z całego świata, utwory wokalno-instrumentalne – od kantat Bacha i Haendla po współczesne msze i pieśni.

 

Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”

Zespół tworzą studenci i absolwenci UW oraz innych stołecznych uczelni. W swoim repertuarze „Warszawianka” ma tańce narodowe, obrazki sceniczne z różnych regionów kraju czy widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

 

Teatr Hybrydy UW

To kulturalny i ideowy kontynuator dawnych Hybryd (Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Warszawskiego) założonych w 1957 roku, z których wywodzą się tacy artyści, jak Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Jan Pietrzak, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Krzysztof Komeda. Artyści teatru prezentują spektakle dramatyczne, widowiska poetyckie, etiudy i koncerty podczas imprez przygotowywanych przez UW, instytucje kulturalne i edukacyjne, a także na przeglądach i festiwalach.

 

  • sportowe

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UW

AZS UW jest największą organizacją zrzeszającą sportowców na polskich uczelniach. Jego członkami są sportowcy wyczynowi biorący udział w profesjonalnych zawodach na arenach Europy i świata, zawodnicy drużyn ligowych (I, II, III) oraz amatorzy – fani sportu, ruchu i zdrowia. Do AZS-u mogą należeć studenci UW, słuchacze innych uczelni oraz osoby zainteresowane aktywnym trybem życia. W ramach AZS UW działa kilkadziesiąt sekcji: sportów zespołowych (piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, futsalu), sportów wodnych (pływania, żeglarstwa, wioślarstwa), sportów zimowych (narciarstwa, snowboardu), sztuk walki (aikido, karate, kravmagi), lekkiej atletyki, biegów przełajowych, ergometru wioślarskiego, trójboju siłowego, jeździectwa, kolarstwa górskiego, wspinaczki, badmintona, tenisa ziemnego oraz stołowego, aerobiku, jogi oraz tańca, a także brydża i szachów. Najlepsi zawodnicy AZS reprezentują Uniwersytet w zawodach w kraju i za granicą. Od lat reprezentacja AZS UW zajmuje czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski.

 

Uniwersytecki Klub Alpinistyczny

Studencki Klub Górski

 

  • inne

Niezależne Zrzeszenie Studentów

AIESEC Polska

Fundacja Universitatis Varsoviensis

ogólnouczelniane organizacje studenckie

Przydatne kontakty i linki

Zarząd Samorządu Studentów

Studencki Ruch Naukowy na UW

 

Media studenckie

Akademickie Radio Kampus

Radio rozpoczęło nadawanie 1 czerwca 2005 roku jako pierwsza akademicka stacja radiowa w warszawskim eterze. Swój program kieruje przede wszystkim do studentów i pracowników naukowych, a także do licealistów i wszystkich tych, których interesuje tematyka akademicka. Zespół redakcyjny rozgłośni tworzą głównie studenci, którzy pracują jako wolontariusze. Pod nadzorem doświadczonych dziennikarzy przygotowują całodobowy program emitowany na 97,1 FM w Warszawie i 30 km od stolicy, a także w internecie i pakiecie nRadio. W audycjach poruszane są tematy ważne dla studentów – sprawy akademickie, planowanie kariery, kultura i sztuka. W ramówce radia nie brakuje także pozycji naukowych.

 

27 grudnia 2021 roku stacja została jednostką administracji ogólnouniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Bednarska 2/4

00-310 Warszawa

tel. 22 55 23 902

magda.zarnawska(at)radiokampus.fm

www.radiokampus.fm

 

Studencka Telewizja Internetowa Uniwerek.TV

Telewizja powstała z inicjatywy Zarządu Samorządu Studentów UW w maju 2010 roku. Debiutowała podczas Juwenaliów, które były tematem jej pierwszych relacji. Zespół tworzą osoby, które pracują na zasadach wolontariatu. Uniwerek.TV w pierwszej kolejności kieruje swój przekaz do licealistów, studentów, absolwentów i młodych przedsiębiorców. Dziennikarze i reporterzy w swoich materiałach poruszają tematy związane z Uniwersytetem Warszawskim i życiem studenckim. Nie brak też relacji z wydarzeń pozauniwersyteckich, reportaży poruszających kwestie społeczne, tematy polityczne i kulturalne.

 

Krakowskie Przedmieście 24

promocja(at)uniwerek.tv

www.utv.home.blog

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn