– Informatyka na UW reprezentuje najwyższy międzynarodowy poziom – mówi prof. Mikołaj Bojańczyk. Przedstawiamy kolejnego wykładowcę w cyklu rekrutacyjnym.
Profesor Bojańczyk pracuje w Zakładzie Logiki Stosowanej Instytutu Informatyki. European Research Council (Europejska Rada ds. Badań) przyznała mu dwa granty na badania nad matematycznymi podstawami informatyki. W 2010 roku otrzymał Presburger Award – nagrodę przyznawaną przez European Association for Theoretical Computer Science.
– Informatyka na UW reprezentuje najwyższy międzynarodowy poziom. Dotyczy to zarówno studiów – wielokrotne zwycięstwa w światowych konkursach programistycznych – jak i badań – csrankings.org plasuje UW na 4. miejscu na świecie w informatyce teoretycznej, a 1. – jeśli wyszukiwanie zawęzi się do ostatnich czterech lat – mówi prof. Mikołaj Bojańczyk.
Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki chodzą do prof. Bojańczyka na zajęcia o automatach. – W moim odczuciu studenci prezentują bardzo wysoki poziom, nie spotkałem nigdzie wyższego. Jeśli się dobrze przygotuje wykład, to choćby nie wiem, jak trudny był temat, słuchacze się znajdą. Jeśli wykład się przygotuje źle, to inna sprawa – ocenia prof. Mikołaj Bojańczyk.
– Kontakt ze studentami jest mi potrzebny, by czuć się przydatnym społeczeństwu. Studenci nie boją się krytykować swoich nauczycieli, co ma naturalnie wiele błogosławionych skutków. Dodatkową specyfiką mojej dziedziny jest to, że żywy młody umysł często potrafi nadrobić z nawiązką braki doświadczenia w rozwiązywaniu problemów. Tak więc mówienie o tym, jak nauczyciel może się uczyć od ucznia, jest w mojej dziedzinie oczywistością bez charakteru wywrotowego – uważa prof. Mikołaj Bojańczyk.
Kandydaci na studia na UW zainteresowani technologiami informacyjnymi mogą wybierać spośród kierunków takich, jak bioinformatyka, informatyka, informatyka i ekonometria, inżynieria obliczeniowa, a także specjalizacji łączących informatykę z fizyką, psychologią lub medycyną.
Na komputerze widocznym na zdjęciu prof. Mikołaj Bojańczyk grał w gry i uczył się programować. Było to 30 lat temu.
W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym przedstawimy nauczycieli akademickich UW. Co tydzień, jeszcze przez miesiąc, będziemy pisać o ich wykładach i badaniach. Także tych, w które angażują się studenci.