– Gdyby nie dociekliwość studentów, praca wykładowców nie miałaby sensu. Bylibyśmy jak stary adapter, na którym co roku odtwarza się te same płyty – mówi dr Krzysztof Rzepkowski.

Dr Krzysztof Rzepkowski pracuje w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Prowadzi zajęcia z kultury antycznej, literatury greckiej i łacińskiej oraz praktycznej nauki języka łacińskiego. W pracy naukowej zajmuje się teatrem – zarówno starożytnym, jaki i nowożytnym – oraz łacińskojęzyczną literaturą włoskiego renesansu. Na co dzień chętnie wspiera działania studentów, m.in. podczas organizacji corocznego Dnia IFK.

 

Studenci inspirują

Studenci filologii klasycznej podkreślają, że w instytucie panuje rodzinna atmosfera. Dr Rzepkowski uważa, że ich pytania to motor napędowy rozwoju wykładowców: – Dzięki temu ciągle musimy coś sprawdzić, coś doczytać, czegoś nowego się nauczyć. Gdyby tak nie było, nasza praca nie miałaby sensu. Bylibyśmy jak stary adapter, na którym co roku odtwarza się te same płyty.

 

Z uśmiechem przyznaje, że pomysł na niejeden jego artykuł powstał właśnie podczas prowadzenia zajęć: – Świeże spojrzenie studentów sprawia, że zaczynamy na stare zjawiska patrzeć z innej, zupełnie nowej perspektywy. I dostrzegać coś, czego dotąd nie widzieliśmy.

 

Przestrzeń wymiany myśli

Cyceron napisał, że szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum trzeba postarać się samemu. Dr Krzysztof Rzepkowski uważa, że mądrość można zdobyć na Uniwersytecie: – Osoby, które po kilku latach nauki opuszczają UW, mają nie tylko wiedzę i niezbędne kompetencje, lecz także, a może przede wszystkim, głęboką mądrość, szacunek dla innych i tolerancję.

 

– Uniwersytet to przede wszystkim przestrzeń wymiany myśli i ścierania się poglądów, w której każdy głos, niezależnie od zmieniających się trendów i politycznych wiatrów, jest jednakowo szanowany i słuchany – dodaje filolog.

 

Od Cycerona do Greka Zorby

Kandydaci, którzy są zainteresowani kulturą i historią starożytności, na Uniwersytecie Warszawskim mogą studiować m.in. filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie, dzięki którym będą biegle władać starożytną greką i łaciną. Ci, których bardziej interesuje współczesny język grecki, mogą wybrać filologię nowogrecką. Na miłośników języka współczesnych rzymian czeka italianistyka. Do wyboru są również kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska, archeologia, historia, historia sztuki czy filozofia.

 

Katalog kierunków jest dostępny na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów