Hiszpania, Irlandia, Kolumbia, Maroko, Portugalia, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy. Dzięki programowi Erasmus+ studenci Uniwersytetu Warszawskiego odbywają zajęcia lub praktyki w różnych częściach świata. Trzynaście takich miejsc zostało uwiecznionych w pierwszej edycji kalendarza FotoErasmus+.
Kalendarz zawiera trzynaście fotografii wykonanych przez studentów UW w trakcie ich stypendialnego pobytu za granicą w ramach programu Erasmus+. Zdjęcia zostały wybrane w konkursie Biura Współpracy z Zagranicą UW „FotoErasmus+ 2023”. W efekcie powstała pierwsza na Uniwersytecie edycja „Erasmusowego” kalendarza.
Zwycięskie fotografie:
Dwadzieścia sześć lat programu Erasmus na UW
Erasmus+ to program Unii Europejskiej, dzięki któremu studenci, doktoranci i absolwenci mogą odbyć część studiów lub praktykę za granicą. Nauczyciele akademiccy mogą poprowadzić zajęcia w zagranicznych uczelniach partnerskich, a pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi odbyć szkolenia, podczas których mają możliwość zapoznania się m.in. z rozwiązaniami stosowanymi w innych instytucjach.
Program został utworzony przez Komisję Europejską w 1987 roku. Jego nazwa to akronim wyrazów EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students. Symbolicznie nawiązuje do renesansowego myśliciela – Erazma z Rotterdamu.
Polska dołączyła do programu Erasmus 1 marca 1998 roku, ale już w lutym 1997 roku Senat UW zdecydował o rozpoczęciu przygotowań do uczestnictwa w programie.
Pierwsi studenci (dwadzieścia trzy osoby) przyjechali na Uniwersytet w roku akademickim 1998/1999. Z UW wyjechało wtedy 176 studentów i trzydzieścioro siedmioro nauczycieli akademickich. Budżet projektu, który uczelnia otrzymała na organizację wymiany, wyniósł 442 tys. euro.
Od tego czasu uczelnia zrealizowała ponad 40 tys. wyjazdów i przyjazdów, przyznano stypendia o wartości ponad 60 mln euro oraz przyjęto około 10 tys. studentów z uczelni partnerskich.
Aktualnie UW współpracuje z około 600 uczelniami i podmiotami zagranicznymi oraz uczestniczy w kilkunastu międzynarodowych projektach wspierających rozwój innowacji i wymianę dobrych praktyk pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego.
Uczestnictwo w programie przyczynia się do wzrostu umiędzynarodowienia uczelni i jej widoczności międzynarodowej. Jest także podstawą współpracy ośmiu europejskich uniwersytetów Sojuszu 4EU+, którego UW jest członkiem. Więcej informacji na temat Sojuszu 4EU+ >>
Nagrody Komisji Europejskiej
Uniwersytet Warszawski jest jedną z uczelni europejskich, która wysyła największą liczbę studentów, a także kieruje programami o największych funduszach. Aktywny udział UW w programie Erasmus był kilkakrotnie nagradzany przez Komisję Europejską. Uczelnia otrzymała m.in. Złotego Erazma za największą liczbę mobilności oraz wpływ programu na zmiany instytucjonalne i wizerunek uczelni (2012), wyróżnienie za wzorcowe wdrożenie Karty Erasmus dla Szkolnictwa Wyższego – Erasmus Charter for Higher Education – ECHE (2016) oraz nagrodę specjalną za całokształt działań uczelni w ramach Projektów Mobilności oraz Partnerstw Strategicznych w latach 2014–2020 (2020). W tym roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji uhonorowała Uniwersytet Warszawski nagrodą specjalną za całokształt dokonań na rzecz edukacji.