– Chciałabym podziękować Uniwersytetowi Warszawskiemu za to, że od tak wielu lat wspiera naszych studentów i naukowców. Waszą solidarność odczuwamy bardzo silnie – powiedziała Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, podczas wizyty na UW. W trakcie spotkania szefowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi wręczyła odznaczenia dla zasłużonych przedstawicieli nauki, edukacji i kultury.
8 stycznia Swiatłana Cichanouska przybyła z oficjalną wizytą do Warszawy. Gościła również na Uniwersytecie Warszawskim, wygłaszając w Sali Balowej pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przemówienie, w którym m.in. podziękowała uczelni za wsparcie udzielane Białorusinom.
– Chciałabym podziękować Uniwersytetowi Warszawskiemu za to, że od tak wielu lat wspiera naszych studentów i naukowców; za pomoc w zachowywaniu naszego języka i naszej kultury. Myślę, że Polacy bardziej niż ktokolwiek inny rozumieją to, co się teraz dzieje w Białorusi. Waszą solidarność odczuwamy bardzo silnie – powiedziała Swiatłana Cichanouska.
Odznaczeni za zasługi
Podczas spotkania liderka białoruskich sił demokratycznych wręczyła medale ustanowione przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi pięciu osobom, które zasłużyły się pracą na rzecz demokratyzacji tego kraju.
Wyróżnienia otrzymały dwie osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim: prof. Elżbieta Smułkowa i Jan Malicki, dr h.c.
Prof. Elżbieta Smułkowa otrzymała Medal Franciszka Skaryny, wręczany za wybitne zasługi w dziedzinach nauki, edukacji i kultury, a także znaczący wkład w rozwój potencjału duchowego i intelektualnego narodu białoruskiego. Prof. Elżbieta Smułkowa jest slawistką, specjalistką w zakresie językoznawstwa polskiego i wschodniosłowiańskiego, a także problematyki pograniczy językowych. W latach 1971–1975 kierowała Zakładem Filologii Białoruskiej UW. Pełniła również funkcję prodziekan ds. studenckich na dawnym Wydziale Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej UW (1978–1981) oraz prodziekan ds. naukowych na Wydziale Polonistyki UW (1987–1990). Była także związana z Instytutem Badań Interdyscyplinarnych Wydziału „Artes Liberales” UW. W 1991 roku powołano ją na konsula generalnego RP na Białorusi. W 1992 roku została pierwszym ambasadorem RP w tym państwie. Odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Malicki, dr h.c., został odznaczony Medalem „Za owocną pracę na rzecz Białorusi”. Historyk od 1990 roku kieruje Studium Europy Wschodniej (SEW) UW. Jednostka prowadzi „studia wschodnie” na poziomie licencjackim, magisterskim oraz podyplomowym, a także Szkołę Języków Wschodnich, koordynuje też programy stypendialne dla obcokrajowców. Jan Malicki, dr h.c., od lat udziela wsparcia białoruskim naukowcom, kierowane przez niego SEW prowadzi Program Stypendialny Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego, w ramach którego studenci relegowani z uczelni w Białorusi otrzymują stypendia na pełne studia w Polsce, a także roczne staże kształceniowe w Warszawie.
Swiatłana Cichanouska odznaczyła także Roberta Tyszkiewicza, byłego przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi i sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Macieja Radziwiłła, przedsiębiorcę i działacza społecznego (Medal „Za owocną pracę na rzecz Białorusi”), oraz Andreja Januszkiewicza, białoruskiego historyka i wydawcę (Medal „Za honor i godność”).