8 lipca w auli Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbyło się spotkanie z naukowcami, którzy rozmawiali na temat zmian w nauce związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Zapis debaty można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu.
Wydarzenie „Science czy fiction? Jak sztuczna inteligencja zmienia naukę” zostało zorganizowane przez Uniwersytet Warszawski i IDEAS NCBR. W dyskusji udział wzięli prof. Andrzej Dragan, prof. Aleksander Mądry i prof. Piotr Sankowski.
W pierwszej części spotkania naukowcy rozmawiali o tym, jak sztuczna inteligencja przesuwa granice nauki i w jaki sposób można wykorzystać jej potencjał.
– Rozwój sztucznej inteligencji będzie miał wielkie implikacje dla tego, jak będzie wyglądać nie tylko obronność, ale i nauka, i technologia. Jeśli zainwestujemy w AI, to jest szansa, że te technologie przyspieszą – powiedział prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, prezes IDEAS NCBR.
– Będą rzeczy, w których AI będzie lepsza od człowieka, i rzeczy, w których człowiek będzie lepszy od AI. Zrozumienie tego, co jest mocnymi stronami AI, a co nie, jest bardzo ważne – mówił prof. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki UW.
– AI to technologia, która zmieni wszystko. Musimy myśleć i działać, żeby upewnić się, że kierunek, który przyjmie ta technologia, będzie taki, jaki chcemy. AI to autostrada do szybszego postępu naukowego – wskazywał prof. Aleksander Mądry z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Szef Działu Gotowości w OpenAI.
W drugiej części spotkania odbyła się debata z publicznością. Naukowcy odpowiadali na pytania m.in. o to, w jaki sposób kształcić ekspertów od sztucznej inteligencji, jak aplikować technologię do badań i radzić sobie z jej ograniczeniami.
Debatę można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego >>