Sieć GLORIA pozwala internautom na obserwowanie nieba przy pomocy profesjonalnych teleskopów. W pracach bierze udział Wydział Fizyki UW. Od listopada teleskopów jest więcej.
Od kilku miesięcy można prowadzić w czasie rzeczywistym zdalne obserwacje przy pomocy pięciu wybranych teleskopów sieci GLORIA (GLObal Robotic telescope Intelligent Array for e-science). Od listopada dołączyło do tej sieci osiem kolejnych teleskopów, które będą pracowały w tzw. modzie kolejkowym. Teleskopy te będą w pełni samodzielnie (bez bezpośredniego nadzoru człowieka) wykonywać obserwacje obiektów wskazanych przez użytkowników sieci. Specjalnie przygotowany system kolejkowania zleceń internautów powinien zapewnić, że obserwacja zostanie wykonana w ciągu kilku najbliższych nocy.
GLORIA to społecznościowe przedsięwzięcie naukowe, dzięki któremu powstała pierwsza ogólnodostępna globalna sieć zrobotyzowanych teleskopów. Sieć pozwala na prowadzenie badań astronomicznych. Działa od października 2011 r. i wykorzystuje trzynaście teleskopów na trzech kontynentach (pięć w Hiszpanii, dwa w Czechach, jeden w Rosji, jeden w Republice Południowej Afryki, trzy w Chile i jeden w Argentynie).
Przedsięwzięcie GLORIA wspiera także użytkowników w naukowej analizie dostępnych danych. Internauci będą mogli wykonywać przygotowane dla nich doświadczenia, mierząc aktywność Słońca albo poszukując gwiazd zmiennych. Będą też mogli zaproponować własne eksperymenty, wykorzystując zasoby z sieci GLORIA.
GLORIA trwa od trzech lat i była finansowana z siódmego programu ramowego Unii Europejskiej. W przedsięwzięciu bierze udział dwanaście instytucji z siedmiu krajów: Chile, Czech, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Rosji i Włoch. Polska reprezentowana jest przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN realizuje projekt badawczy „Pi of the Sky”.