Dlaczego mokre włosy są ciemniejsze niż suche? Okazuje się, że w prosty sposób można to wyjaśnić za pomocą praw fizyki. Na wiele trudnych pytań nieskomplikowanych odpowiedzi udzielają eksperci z portalu popularnonaukowego „Zapytaj fizyka”.  

 

Pierwszą na Uniwersytecie internetową poradnię dla pasjonatów fizyki stworzył prof. Jan Gaj. Od niedawna można korzystać z jej unowocześnionej wersji. „Zapytaj fizyka” to portal dla wszystkich osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej niż to, co mogą znaleźć w źródłach popularnonaukowych.

 

Fizyka nie tylko dla Einsteina

 

– Chcemy stworzyć portal, do którego każdy będzie mógł przesyłać pytania dotyczące zagadnień związanych z fizyką czy też tych na pograniczu fizyki i szeroko rozumianych nauk ścisłych – wyjaśnia dr hab. Piotr Sułkowski, autor i koordynator projektu. Naukowcy czekają na pytania związane m.in. z grawitacją i teorią względności, fizyką cząstek elementarnych, mechaniką kwantową czy geofizyką, a także dotyczące różnych zagadnień fizycznych występujących w życiu codziennym oraz najnowszych odkryć w tej dziedzinie.

 

Pamiętając o słowach Alberta Einsteina „Wszystko należy upraszczać, jak tylko można, ale nie bardziej”, naukowcy przygotowują odpowiedzi dostosowane do ich odbiorców. Portal będzie działał w bardzo prosty sposób: zainteresowana osoba przesyła pytanie, na które odpowiada ekspert. Wszystkie odpowiedzi są pogrupowane tematycznie, dzięki czemu łatwo można do nich dotrzeć. Aby przesłać pytanie, wystarczy wypełnić formularz, który pojawi się po naciśnięciu przycisku „Zadaj pytanie” umieszczonego na stronie głównej projektu.

 

Bozon Higgsa, czarna dziura i mokre włosy

 

Portalowi „Zapytaj fizyka” towarzyszy cykl wykładów popularnonaukowych, które wygłoszą znani  naukowcy – badacze z różnych dziedzin fizyki. Spotkania będą odbywały się na Wydziale Fizyki UW. Prelegenci odpowiedzą także na najciekawsze pytania, które zadadzą użytkownicy portalu.

 

Pierwszy wykład zatytułowana „Fizyka i filozofia czasu: stąd do wieczności” wygłosił ks. prof. Michał Heller. Na prelekcję przyszło ponad tysiąc osób. Kolejne spotkanie, podczas którego o kształcie wszechświata opowie dr Stanisław Bajtlik, odbędzie się 12 marca o godz. 18.00 (Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5, sala 0.03). Więcej o wykładzie.