Było o kształcie wszechświata, filozofii czasu, kwantowej inskrypcji i astronomicznej przyszłości. Na kolejnym wykładzie z cyklu „Zapytaj fizyka” o trzęsieniach Ziemi opowie prof. Marek Grad. Mapa Moho to pierwsza cyfrowa mapa geologiczna Europy. Pokazuje grubość skorupy ziemskiej całej płyty europejskiej od grzbietu śródatlantyckiego na zachodzie po Ural na wschodzie i od Morza Śródziemnego na południu do Morza Barentsa i Archipelagu Svalbard w Arktyce. W zależności od miejsca grubość skorupy wynosi od 10 do 60 kilometrów. Twórcą mapy jest prof. Marek Grad, sejsmolog strukturalny pracujący w Instytucie Geofizyki UW. Podczas swoich badań naukowiec uczestniczył w eksperymentach głębokich sondowań sejsmicznych m.in. w Polsce, Finlandii, Antarktyce Zachodniej i na Spitsbergenie.

 

Prof. Grad jest również znanym popularyzatorem nauki. Od wielu lat prowadzi wykłady popularnonaukowe, bierze udział w festiwalach nauki. Jedna z jego pasji – niezależna od pracy naukowej – to chodzenie po górach.

 

Wykład „Trzęsienia Ziemi i dryfujące kontynenty” odbędzie się w najbliższy czwartek 18 czerwca o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5, sala 0.03). Natomiast 17 czerwca geofizyk będzie gościem przedpołudniowej audycji w radiu TOK FM (nagranie rozmowy będzie dostępne na tej stronie).

 

Następne spotkanie z cyklu „Zapytaj fizyka” zaplanowano w ramach Festiwalu Nauki. 26 września wykład o kosmosie widzianym przez satelitę Planck wygłosi prof. Marek Demiański.

 

Więcej informacji na portalu „Zapytaj fizyka”