Najpierw było ich 90, później 25, teraz zostało jedynie 10. Wśród finalistów konkursu FameLab znalazła się reprezentantka UW – Aleksandra Klemba, doktorantka MISMaP-u.
W półfinale konkursu FameLab, który odbył się 28 lutego w Centrum Nauki Kopernik zmierzyło się 25 popularyzatorów nauki z całego kraju. Do kolejnego etapu przeszło 10 osób, wśród których znalazła się Aleksandra Klemba z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół biologii medycznej, medycyny molekularnej i psychoonkologii. W półfinale opowiadała o komórkach nowotworowych.
Wystąpienia oceniali m.in.: prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW; prof. Arkadiusz Orłowski, kierownik Katedry Informatyki SGGW oraz Irena Cieślińska, dziennikarka i popularyzatorka nauki, zastępca dyrektora CNK.
Z popcornem na scenie
FameLab to konkurs dla popularyzatorów nauki. Trzeba stanąć na scenie i opowiedzieć publiczności o zagadnieniu naukowym. Ważne jest to, aby wystąpienie było ciekawe i krótkie, bo na prezentację naukowcy mają jedynie trzy minuty. Istotne jest też to, aby wiedzę przekazać językiem zrozumiałym dla wszystkich odbiorców.
Do prezentacji można wykorzystać wszelkie formy wyrazu. Kto chce, może tańczyć, a kto umie, może śpiewać. Uczestnicy często wykorzystują na scenie rekwizyty. Tym razem pojawiały się m.in. balony, miska z makaronem, popcorn, czaszka, kawałek plastikowego korpusu, okulary przeciwsłoneczne, pluszaki, tekturowe pudełka, kable, rysunki, wyklejanki.
Co dalej?
Uczestnicy konkursu o przejście do kolejnego etapu rywalizować będą 25 kwietnia. Laureat pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale, który odbędzie się w czerwcu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.
Organizatorami konkursu w Polsce są British Council i Centrum Nauki Kopernik.