W ciągu czterech tygodni realizowania badań potwierdzających lub wykluczających obecność wirusa SARS-CoV-2 zespół Warsaw Genomics potroił swoje możliwości w tym zakresie. Obecnie specjaliści tej wywodzącej się z Uniwersytetu Warszawskiego spółki spin-off mogą wykonywać do 3000 testów dziennie.

Pierwsze testy molekularne pozwalające na potwierdzenie albo wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem zostały przeprowadzone przez zespół Warsaw Genomics 20 marca. Aktualnie maksymalna dobowa liczba realizowanych tu badań próbek w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wynosi 3000. Oznacza to, że po czterech tygodniach działalności naukowcy z Warsaw Genomics potroili możliwości swojego laboratorium w tym zakresie. Duże znaczenie miało tutaj m.in. doświadczenie zespołu w realizacji badań wielkoskalowych w ramach Programu Badamy Geny.

 

Łącznie w Warsaw Genomics wydano już ponad 20 tys. wyników testów potwierdzających lub wykluczających obecność koronawirusa. Są one realizowane metodą RT-PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Warsaw Genomics przeprowadza bezpłatne testy na zlecenie szpitali, placówek medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznych, stając się tym samym ważnym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia zmagającego się obecnie z pandemią koronawirusa. Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej mogą zlecić test dla hospitalizowanego pacjenta, ale także dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy. 

 

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu zlecania badań i dostarczania próbek do testów znajdują się na stronie Warsaw Genomics >>

Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki współpracy m.in. z Ministerstwem Zdrowia oraz finansowaniu zakupu testów na rzecz szpitali i placówek medycznych, zapewnianemu przez Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce. W ostatnim czasie przystąpiły do niej m.in.: Grupa Novartis, Ultimo S.A., ING Bank Śląski, grupa spółek kapitałowych Siemensa w Polsce, Pfizer, USP Zdrowie, Skarbiec TFI, Grupa Pracuj, Zbigniew Niemczycki i Curtis Group. Łącznie do Koalicji należy ponad 20 firm.

 

Darczyńcy mogą zakupić testy bezpośrednio w Warsaw Genomics lub poprzez przekazanie darowizny Fundacji PKO Banku Polskiego. Więcej informacji >>

 

Obecnie badania są prowadzone w siedzibie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Trwają prace nad przygotowaniem wydzielonego i odpowiednio zabezpieczonego laboratorium w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, które zostanie udostępnione spółce na potrzeby prowadzenia analiz. Klasa laboratorium w CNBCh zostanie podniesiona do min. BSL-2 (standard BSL-3 będzie osiągnięty w tym pomieszczeniu, w którym przeprowadza się inaktywację wirusa, co zgodne jest ze standardami WHO) przed przekazaniem go do użytkowania przez Warsaw Genomics. 

 

W pomoc spółce zaangażowała się społeczność biologów, chemików i fizyków z kampusu Ochota UW poprzez wsparcie pracowników Warsaw Genomics w udostępnieniu im środków ochrony indywidualnej i dezynfektantów.

 

Dostarczanie materiałów do testów w Warsaw Genomics, jak również sama praca nad przeprowadzaniem badań odbywają się z zachowaniem niezbędnych zasad i środków bezpieczeństwa.

 

Działania Warsaw Genomics związane z przeprowadzaniem testów w kierunku koronawirusa są koordynowane przez służby sanitarno-epidemiologiczne. 

Warsaw Genomics powstała w 2015 roku jako spin-off UW. Od 2019 roku jest byłą spółką spin-off (wykupiła udziały uniwersyteckiej spółki celowej UWRC). Firma zatrudnia diagnostów laboratoryjnych, genetyków, biologów, bioinformatyków, lekarzy. Firma wykonuje badania genetyczne, które pozwalają zdiagnozować gen odpowiadający za chorobę lub określić ryzyko zachorowania na przypadłości dziedziczne: nowotwory, ale i inne – dotykające np. układ nerwowy, trawienny czy odpornościowy. Badania wykonywane przez Warsaw Genomics pomagają też dobrać lepsze terapie pacjentom onkologicznym. 

 

Więcej informacji >>