Jak wyglądało niebo w dniu, w którym urodził się Mahatma Gandhi, a jak w dniu narodzin każdego z nas? Co w 1912 r. widzieli patrzący w górę pasażerowie statku Titanic, a co w 1989 r. demonstranci burzący mur berliński? Dzięki „Personal Space”, nowej aplikacji internetowej do eksploracji nieba powstałej w ramach projektu GLORIA, każdy z nas może to sprawdzić.
Zadaniem projektu jest „oswojenie” astronomii i przybliżenie jej każdemu poprzez udostępnienie wszystkim zainteresowanym sieci robotycznych teleskopów, zlokalizowanych na całym świecie. To właśnie dzięki tym urządzeniom w aplikacji „Personal Space” wystarczy wpisać datę i miejsce ważnego dla nas wydarzenia, by zobaczyć, jaki fragment Wszechświata był wtedy widoczny.
– Za pomocą tego darmowego narzędzia możemy zobaczyć, jak wyglądało niebo nad naszymi głowami w dniu naszych urodzin, czy też ważnych wydarzeń historycznych. „Personal Space” pobudza do refleksji, zachęca do eksplorowania nieba; dla amatorów jest doskonałym pierwszym krokiem w świecie astronomii – mówi uczestnik projektu GLORIA dr Kamil Złoczewski.
Dzięki temu narzędziu możemy również sprawdzić, czy i na ile „nasz” fragment nieba pokrywa się z fragmentami odpowiadajacymi wydarzeniom z życia innych osob lub też różnym wydarzeniom historycznym. Naukowcy prowadzący projekt GLORIA stworzyli archiwum wydarzeń politycznych i historycznych, dla których przypisano odpowiednie fragmenty nieba. Zdjęcia użyte w aplikacji pochodzą z archiwum projektu „Sloan Digitised Sky Survey” i uzupełnione są o informacje o widocznych na nich gwiazdach, mgławicach i galaktykach.
– Te piękne zdjęcia Wszechświata są doskonałym pretekstem do dalszej eksploracji nieba za pomocą „Personal Space”, ale również do refleksji nad położeniem naszym i całej ludzkości w kosmosie – mówi dr Złoczewski.
GLORIA – trzyletni projekt finansowany z 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej – obejmuje 13 instytucji z 8 krajów. Polska reprezentowana jest przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, realizuje projekt badawczy Pi of the Sky. Koordynatorem polskiej części projektu GLORIA jest profesor Aleksander Filip Żarnecki z Wydziału Fizyki UW.
Przydatne linki:
„Personal Space” – internetowe narzędzie do eksploracji nieba
Instrukcja z polskimi napisami
Więcej informacji o projekcie GLORIA