Już po raz szósty Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego organizuje Centrum Informacyjne Tygodnia Noblowskiego. W sali konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW w Alejach Ujazdowskich spotykają się eksperci UW oraz badacze Wojskowego Instytutu Medycznego, by wspólnie przybliżać sylwetki oraz osiągnięcia laureatów oraz na bieżąco objaśniać szczegóły przyznawanych wyróżnień. Wydarzenie rozpoczęło się 7 października.

W październiku ogłoszone zostaną nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Organizowany przez Centrum Współpracy i Dialogu UW (CWiD UW) Tydzień Noblowski to spotkania ekspertów z UW i WIM, podczas których na bieżąco komentowane są nominacje i decyzje Komitetu Noblowskiego, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk i innych gremiów uprawnionych do przyznania Nagrody Nobla.

 

Sześć dni, sześć nagród

– Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego organizuje Tydzień Noblowski już po raz szósty. Razem z naszymi naukowcami tworzymy wyjątkowe centrum informacyjne. W dniach 7-14 października nasi eksperci wyjaśnią istotę  nagrodzonych osiągnięć oraz ich znaczenie dla społeczeństwa. Popularyzowanie i przekazywanie wiedzy, która wynika z badań naukowców to jedna z misji Uniwersytetu Warszawskiego, który był, jest i będzie rzetelnym źródłem informacji – mówi rektor UW prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak.

 

 

Wydarzenie jest transmitowane na żywo na kanale YouTube CWiD UW.

 

Dodatkowo na stronie internetowej CWiD UW codziennie publikowane są filmy, materiały dydaktyczne dotyczące tegorocznych wyróżnień oraz notatki graphic recordings.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny: Victor Ambros i Gary Ruvkun

 

Panel powstał we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki: John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii: David Baker oraz Demis Hassabis i John M. Jumper

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury: Han Kang