Studenci UW, którzy mają pomysł na działanie służące rozwojowi lokalnej społeczności mogą skorzystać z oferty Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu. Wsparcie merytoryczne i finansowe w ramach programu „Działamy z UW” otrzymają najlepsze ze zgłoszonych propozycji. Wnioski można składać do 3 kwietnia.
„Działamy z UW” to kolejna inicjatywa Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu, dzięki której studenci mogą otrzymać wsparcie w realizacji własnych projektów społecznych. Założenia programu są też dobrą okazją do nawiązania współpracy z partnerami z otoczenia, do których zaliczyć można w szczególności organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne.
– Program jest skierowany do osób, które dostrzegają problem lub potrzebę w swoim otoczeniu i chcą na nią reagować. Udział w nim to szansa na zrealizowanie własnego pomysłu, rozwinięcie umiejętności pracy projektowej oraz szeregu kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, przywództwo, praca zespołowa, odpowiedzialność, innowacyjność i kreatywność – tłumaczy Irena Skowera z Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu.
W tym roku centrum wspiera szczególnie przedsięwzięcia uwzględniające:
- pomysły na działania wielokulturowe i równościowe,
- inicjatywy wspierające rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
- pomysły na wspieranie i integrację społeczności lokalnej (również poza Warszawą),
- działania proekologiczne i prozdrowotne,
- projekty społeczno-artystyczne.
Swoje projekty mogą przedstawiać grupy studentów składające się z trzech, czterech lub pięciu uczestników. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 3 kwietnia.
W kwietniu wybrane zespoły będą wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu pracować nad pomysłami oraz nawiązaniem partnerstw, które będą wspierać realizację projektu w trakcie jego trwania (od maja do listopada 2019).
Najlepsze projekty otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe.
Więcej informacji na temat programu „Działamy z UW” można znaleźć tutaj.
Działające od 2013 r. UCW zajmuje się promowaniem oraz organizowaniem wolontariatu edukacyjnego, wielokulturowego i projektowego, dzięki którym wolontariusze dzielą się z innymi specjalistyczną wiedzą i rozwijają współpracę z otoczeniem uniwersytetu.
W 2018 r. przy wsparciu UCW zrealizowano m.in. projekty dotyczące przeciwdziałania „fake newsom”, reagowania na akty przemocy czy integracji społeczności akademickiej z mieszkańcami Powiśla.