Studenci i doktoranci, którzy mają problemy z poruszaniem się mogą skorzystać z usług transportowych Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Do ich dyspozycji są dwa nowe autobusy, które mogą przewieźć łącznie 30 osób. Korzystać z pojazdów można również podczas nauki zdalnej.
Uniwersytecki transport przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach lub posiadających innego rodzaju trudności w samodzielnym przemieszczaniu się. Korzystanie z autobusów możliwe jest również podczas zdalnego trybu pracy.
– W okresie pandemii jesteśmy gotowi świadczyć pomoc transportową i asystencką. Studenci, którzy mają już przyznane prawo do korzystania z transportu, pomimo odbywania się zajęć w trybie zdalnym, mogą w BON-ie zamówić przejazd busem na zaliczenia, egzaminy, indywidualne konsultacje z wykładowcą, na praktyki lub do biblioteki – wyjaśnia Tomasz Nurzyński z Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Likwidując bariery, wyrównując szanse
W semestrze zimowym 2019/2020 (przed pandemią), BON zrealizowało prawie 1200 przejazdów studentów i doktorantów UW. Busy wykorzystywano też do dalszych wyjazdów.
– Kilka razy byliśmy na pływackich Ogólnopolskich Zawodach Studentów Niepełnosprawnych w Poznaniu, kilkukrotnie na zajęciach seminarium filmowego w Sandomierzu i Tokarni oraz na konferencjach w Białymstoku i Kielcach, gdzie prelegentem był doktorant naszej uczelni poruszający się na wózku. Udział studentów i doktorantów w tych wydarzeniach nie byłby możliwy bez specjalistycznego transportu, który w dużym stopniu likwiduje bariery i wyrównuje szanse – dodaje Tomasz Nurzyński.
Pierwsi w Polsce
Uniwersytet Warszawski był pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewniała osobom z niepełnosprawnością ruchową pomoc w przemieszczaniu się. Zanim zdecydowano się na zakup samochodów, studenci UW mogli korzystać z przejazdów specjalistycznymi busami należącymi do Fundacji Usług Transportowych TUS. Od 2000 roku uczelnia korzysta z własnych autobusów. W 2009 roku UW kupiło dwa nowe busy. Każdy z nich mógł pomieścić jednocześnie cztery osoby na wózkach i cztery w fotelach pasażerskich.
Autobusy z windami
Obecnie flota BON powiększyła się o dwa nowe autobusy. Jeden z nich może przewieźć jednocześnie 16, a drugi 14 osób. Dodatkowo, po wyjęciu części foteli każdy z pojazdów może pomieścić po cztery osoby poruszające się na wózkach. Do środka można dostać się za pomocą wewnętrznej windy, która może udźwignąć do 350 kg. Dzięki temu możliwe są przejazdy dla osób ze złożonymi niepełnosprawnościami i poruszającymi się na wózkach elektrycznych. Pojazdy posiadają system mocowania wózków za pomocą pasów i specjalnych szyn w podłodze pojazdu. W autobusach zainstalowana jest automatyczna klimatyzacja dwustrefowa, ogrzewanie postojowe, lampki LED, system nagłośnienia pojazdu i elektrycznie otwieranie drzwi pasażerskich. Pojazdy wyposażone są też w duże przyciemniane szyby boczne, a na wewnętrznych ścianach umieszczone są gniazdka USB pozwalające na ładowanie urządzeń mobilnych przez pasażerów.
Żeby skorzystać z możliwości transportu, należy wypełnić ankietę transportową oraz dostarczyć do BON-u dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Decyzję o przyznaniu pomocy transportowej wraz z określeniem jej zakresu wydaje Komisja Transportowa.
Szczegółowe informacje o procedurze ubiegania się o usługi transportowe znajdują się na stronie BON >>
BON pod nową nazwą
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami w marcu 2021 roku zmieniło nazwę. Zgodnie z zarządzeniem rektora nr 45 z dnia 19 marca 2021 roku, nazwa biura uległa przekształceniu i zastąpiła nazwę Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.
Głównym zadaniem biura jest umożliwianie osobom z niepełnosprawnościami pełnego udziału w procesie kształcenia oraz likwidowanie barier w prowadzeniu badań naukowych, jak i wspieranie pracowników dydaktycznych w wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.
Wsparcie BON UW:
- adaptacja materiałów dydaktycznych do formatów alternatywnych dla tych osób, których niepełnosprawność uniemożliwia korzystanie ze standardowych materiałów;
- pomoc asystenta transportowego w przemieszczaniu się na zajęcia;
- działalność Biblioteki ABC (Akademickiej Biblioteki Cyfrowej), czyli serwisu bibliotecznego, w którym gromadzone są elektroniczne wersje różnych materiałów, również na potrzeby studentów z niepełnosprawnością;
- działalność Centrum Komputerowego wspierającego studentów i pracowników z niepełnosprawnościami w zakresie stosowania technologii asystujących;
- dostępność budynków czyli prowadzenie działań na rzecz ułatwienia dostępu do obiektów uczelni;
- konsultacje psychiatryczne;
- współpraca z Centrum Pomocy Psychologicznej w zakresie wdrażania rozwiązań wspierających dla studentów m. in. poprzez rekomendowanie indywidualnej organizacji studiów;
- konsultacje sprzętowe w celu dobrania wsparcia technologicznego na potrzeby studiowania;
- pomoc w organizacji tłumaczenia zajęć dydaktycznych na Polski Język Migowy;
- transport uniwersytecki;
- wypożyczalnia sprzętu;