6 lat to wiek najmłodszych studentów, którzy w kończącym się roku akademickim mieli okazję uczęszczać na wykłady na UW. Byli to uczestnicy zajęć Uniwersytetu Dzieci.
UW jest jedną z kilkudziesięciu uczelni, ośrodków naukowych i kulturalnych, które współpracują z Uniwersytetem Dzieci. Jego ideą jest zachęcanie najmłodszych oraz młodzieży do zainteresowania otaczającym światem i nauką. Zajęcia wzorowane na uniwersyteckich wykładach prowadzą pracownicy naukowi uczelni. Najczęściej mają formę praktycznych warsztatów. Odbywają się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie, co roku uczestniczy w nich kilka tysięcy osób.

 

Na Uniwersytecie Warszawskim pierwsze zajęcia odbyły się w 2007 roku. W roku 2015/2016 studentów Uniwersytetu Dzieci zaprosiły do siebie wydziały: Matematyki, Informatyki i Mechaniki;  Psychologii; Geografii i Studiów Regionalnych; Biologii; Dziennikarstwa i Nauk Politycznych; Historyczny; Prawa i Administracji; Chemii; Polonistyki, a także Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

 

Ostatnie zajęcia Uniwersytetu Dzieci w tym roku akademickim odbędą się 11 czerwca. Trwa rejestracja na semestr jesienny.

 

Słowniczek współczesnej gwary uczniowskiejPodczas zajęć zorganizowanych w tym roku przez Wydział Polonistyki młodzież analizowała zmiany we współczesnej polszczyźnie, zastanawiając się, czy młode pokolenie ma swój własny język. Z pomocą dr Moniki Kresy z Instytutu Języka Polskiego uczestnicy kursu opracowali „Słowniczek współczesnej gwary uczniowskiej”. Można się z niego dowiedzieć, czym jest „bejbasek”, „emotka” i „mes”, jak młodzież wita się oraz jak rozmawia ze sobą o szkole.

 

Słownik dostępny jest w formie elektronicznej: pdfmobiepub.

 

Słownik wsółczesnej gwary młodzieżowej