Uniwersytet Warszawski Doktoraty honoris causa

Tytuł doktora honoris causa to najwyższe wyróżnienie w świecie akademickim. W 1921 r. uniwersytet przyznał pierwszy doktorat honorowy, otrzymał go marszałek Józef Piłsudski. Od tamtej pory honorowym doktoratem Uniwersytetu Warszawskiego zostali wyróżnieni m.in. nobliści: Ludwik de Broglie, Jaroslav Heyrovsky, Fryderyk Joliot-Curie, Cecil Frank Powell, Niels Bohr, Riccardo Giacconi, Shuji Nakamura, Olga Tokarczuk, a także laureat nagrody Turinga Charles Antony Richard Hoare.

Doktoraty honoris causa od 2014 roku

Prof. Freiherr Claus von Carnap-Bornheim

225. 5 XII 2023, archeolog, badacz problematyki okresu rzymskiego, promował: Aleksander Bursche

Honorowy doktorat dla europejskiego archeologa

Prof. Hideo Ohno

224. 13 XI 2023, wybitny fizyk materii skondensowanej z Uniwersytetu Tohoku, promował: Andrzej Twardowski

Japoński fizyk doktorem honoris causa UW

Olga Tokarczuk

223. 23 II 2022, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, promował: Andrzej Mencwel

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honorowego UW

Prof. Andrzej Koźmiński

222. 16 II 2022, ekonomista, ekspert w zakresie transformacji systemowej i zarządzania w warunkach niepewności, analizy systemowej, zarządzania globalnego i miedzynarodowego, promowała: Beata Glinka

DHC dla prof. Andrzeja Koźmińskiego

Prof. Jacek Klinowski

221. 8 XII 2021, wybitny chemik, autorytet w dziedzinie magnetycznego rezonansu jądrowego w fazie stałej, promował: Krzysztof Woźniak

Doktorat honoris causa dla prof. Jacka Klinowskiego

Prof. Janusz Jurczak

220. 16 I 2019, wybitny badacz chemii organicznej, promował: Paweł Kulesza

Prof. Jurczak doktorem honorowym UW

Dr Siergiej Kowalow

219. 14 III 2018, rosyjski działacz i obrońca praw człowieka, biofizyk, promował: Jacek Kurczewski

Siergiej Kowalow doktorem honorowym UW

Prof. Shuji Nakamura

218. 10 V 2017, fizyk, który w 2014 roku otrzymał Nagrodę Nobla za „wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”, promował: Roman Stępniewski

Doktor honorowy prof. Shuji Nakamura

Prof. Maciej Lewenstein

217. 26 IX 2016, fizyk teoretyczny specjalizujący się m.in. w optyce kwantowej, profesor Katalońskiego Instytutu Nauk Fotonicznych w Barcelonie, promował: Marek Trippenbach

DHC dla fizyka prof. Macieja Lewensteina

Prof. Ewa Łętowska

216. 24 VI 2016, wybitna znawczyni prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka, miłośniczka i popularyzatorka spektakli operowych, promował: Marek Safjan, publikacja (pdf)

Libretto o prawie – doktorat honorowy dla prof. Ewy Łętowskiej

Prof. Elhanan Helpman

215. 8 VI 2016, izraelsko-amerykański ekonomista, badacz problematyki handlu międzynarodowego i wzrostu gospodarczego, promował: Andrzej Cieślik, publikacja (pdf)

Honorowy doktorat dla ekonomisty

Prof. Andrzej Białynicki-Birula

214. 9 III 2015, matematyk, twórca warszawskiej szkoły geometrii algebraicznej, która cieszy się międzynarodowym uznaniem, promował: Adrian Langer, publikacja (pdf)

Matematyk uhonorowany

Prof. Alain Besançon

213. 5 XI 2014, francuski historyk specjalizujący się w tematyce rosyjskiej, politolog i sowietolog, członek Institut de France oraz Kawaler Legii Honorowej, promował: Jan Malicki, publikacja (pdf)

Uhonorowanie francuskiego historyka

Monumenta Universitatis Varsoviensis

Seria Monumenta

Seria publikacji jubileuszowych, przygotowana z okazji 200. rocznicy powstania UW, obejmuje nie tylko historię uczelni, lecz także rozwój poszczególnych dziedzin naukowych, dziedzictwo kulturowe i artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz życiorysy rektorów i biografie najwybitniejszych uniwersyteckich uczonych. Dotychczas nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazało się 12 tomów.