Rady naukowe dyscyplin to organy kolegialne uczelni. Powstały we wrześniu 2019 roku w konsekwencji wejścia w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (2018) oraz nowego Statutu UW (2019). Zgodnie ze wspomnianą ustawą ewaluacji podlega działalność naukowa Uniwersytetu w danej dyscyplinie, a nie jak w poprzednim systemie działalność poszczególnych jednostek uczelni. Jednocześnie zapisy ustawy sprawiają, że wyniki ewaluacji są kwestią kluczową z punktu widzenia całej uczelni, ponieważ zależy od nich: możliwość ubiegania się o status uczelni badawczej, wysokość finansowania, zakres autonomii w prowadzeniu kształcenia, a także uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego. Dlatego rady naukowe dyscyplin, których zadaniem jest dbanie o rozwój uniwersyteckich badań w poszczególnych dyscyplinach, należą do podmiotów o największym znaczeniu dla Uniwersytetu.
23 rady naukowe dyscyplin na UW
We wrześniu 2019 roku na UW powstały 22 rady, mimo że badania prowadzone były wówczas w 24 dyscyplinach. Przedstawiciele matematyki i informatyki wnioskowali do rektora o wspólną radę. Podobnie przedstawiciele nauk o polityce i administracji oraz nauk o bezpieczeństwie.
W czerwcu 2023 roku decyzją Rady Doskonałości Naukowej Uniwersytet Warszawski uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w kolejnych dwóch dyscyplinach: stosunki międzynarodowe i etnologia i antropologia kulturowa. W związku z tym rektor utworzył kolejną radę naukową dyscypliny – RND Stosunki Międzynarodowe, natomiast dyscyplinę etnologia i antropologia kulturowa, na wniosek jej przedstawicieli, dołączył do istniejącej rady – RND Nauki o Kulturze i Religii. Obecnie zatem na UW funkcjonują 23 rady, w których prowadzone są badania w 26 dyscyplinach.
Nauki humanistyczne
- RND Archeologia
- RND Filozofia
- RND Historia
- RND Językoznawstwo
- RND Literaturoznawstwo
- RND Nauki o Kulturze i Religii oraz Etnologia i Antropologia Kulturowa
- RND Nauki o Sztuce
Nauki społeczne
RND Ekonomia i Finanse
- RND Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna
- RND Nauki o Polityce i Administracji oraz Nauki o Bezpieczeństwie
- RND Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach
- RND Nauki o Zarządzaniu i Jakości
- RND Nauki Prawne
- RND Nauki Socjologiczne
- RND Pedagogika
- RND Psychologia
- RND Stosunki Międzynarodowe
Nauki ścisłe i przyrodnicze
- RND Astronomia
- RND Matematyka i Informatyka
- RND Nauki Biologiczne
- RND Nauki Chemiczne
- RND Nauki Fizyczne
- RND Nauki o Ziemi i Środowisku
Zadania rad
- nadawanie stopni doktora i doktora habilitowanego,
- dbanie o wysoki poziom działalności badawczej w danej dyscyplinie na UW (ustalanie kryteriów dla oceny osiągnięć naukowych pracowników oraz koordynacja działań związanych z ewaluacją danej dyscypliny, ocena poziomu dyscypliny w odniesieniu do standardów międzynarodowych, wskazywanie kryteriów, jakie muszą spełniać pracownicy, aby zostać powołanymi do rady przez rektora),
- zapewnianie, aby kształcenie na uczelni było oparte na najnowszych wynikach badań (udział w powoływaniu rad dydaktycznych),
- dbanie o proces zatrudniania nauczycieli akademickich, oparty o wysokie wymagania merytoryczne (kierowanie swoich przedstawicieli do komisji konkursowych i komisji ds. zatrudnień, udział w ocenie okresowej nauczycieli akademickich).
Skład rad
1/3 składu każdej rady stanowią osoby powoływane przez rektora. Pozostali członkowie rady wyłaniani są w drodze wyborów. W radzie zasiada też przedstawiciel doktorantów. W sumie rady mają ponad 800 członków.