Wsparcie społeczności UW
Rzecznik akademicki
W 2011 r. na uniwersytecie, jako pierwszej polskiej uczelni, powołano instytucję rzecznika akademickiego do spraw studenckich i pracowniczych. Zadaniem ombudsmana jest pomaganie w rozwiązywaniu konfliktów i problemów powstających na uczelni i informowanie o prawach pracowników.
Główna specjalistka ds. równouprawnienia
Od 2017 r. na uniwersytecie działa główna specjalistka ds. równouprawnienia, która zajmuje się polityką antydyskryminacyjną, równym traktowaniem i różnorodnością na UW. Na uczelni działa także główna specjalistka ds. edukacji i badań równościowych.
Strona równościowa UW >>
Koordynator przeciwdziałania mobbingowi
Stanowisko powołano w 2017 r. Koordynator przyjmuje i bada zgłoszenia dotyczące mobbingu na UW, zbiera informacje o wszelkich przejawach mobbingu, a także podejmuje różne inicjatywy związane z przeciwdziałaniem takim zachowaniom.
Wsparcie psychologiczne
Od 2018 r. na uniwersytecie rozpoczęło swoją działalność Centrum Pomocy Psychologicznej. Ośrodek jest punktem pierwszej pomocy psychologicznej dla społeczności uniwersytetu. Studenci i pracownicy otrzymają krótkoterminowe wsparcie oraz wskazanie, gdzie powinni uzyskać dalszą pomoc.
Welcome Point
Od września 2017 r. na uniwersytecie działa Welcome Point – punkt informacyjny dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają na UW.
Biuro ds. Pomocy Materialnej
W marcu 2021 roku w ramach nowo powstałego Centrum Wsparcia Dydaktyki zostało utworzone Biuro ds. Pomocy Materialnej, do którego kompetencji należy wspieranie jednostek dydaktycznych w procesie rozpatrywania wniosków o przyznanie stypendium socjalnego oraz obsługa wniosków o przyznanie stypendium rektora, stypendium doktoranckiego czy zwiększenia stypendium doktoranckiego, a także monitorowanie i projektowanie zmian w zakresie Regulaminu świadczeń dla studentów czy kontrola wydatkowania Funduszu Stypendialnego. Biuro ds. Pomocy Materialnej odpowiada również za popularyzację wiedzy na temat oferowanego przez UW wsparcia materialnego. Informacje o pomocy materialnej dostępne są na stronie www.bpm.uw.edu.pl.
Uniwersytet przyjazny dla rodziców
Od 2013 r. na UW działa żłobek. To kameralna placówka, z której korzysta 15 dzieci. Na terenie uczelni znajduje się również punkt przedszkolny „Smyki ze Smyczkowej”, za jego organizację i działanie odpowiadają rodzice przedszkolaków. Dzięki programowi „Uczelnia przyjazna rodzicom” na UW zainstalowano przewijaki. W Bibliotece Uniwersyteckiej od czerwca 2015 r. funkcjonuje wydzielony kącik – Buwialnia, w którym opiekunowie mogą korzystać z księgozbioru, mając na oku dzieci. W ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego na UW realizowany był projekt „Rodzice na UW”, czyli cykl wykładów dla osób łączących pracę lub studiowanie z wychowywaniem dzieci. Na stronie Biura Spraw Pracowniczych w zakładce „Vademecum Zatrudnienia” (podzakładka „Rodzicielstwo”) dostępna jest kompilacja ważnych i przydatnych informacji dotyczących rodzicielstwa dla pracowników UW.
Uniwersytet równych szans
Program wyrównywania szans w dostępie do edukacji czyni UW jedną z najbardziej przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami instytucji w Polsce. Za swoją działalność uniwersytet był nagradzany, m.in. w 2017 i 2019 roku otrzymał statuetki w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności”. Uczelnię wyróżniono też w konkursie „Warszawska Inwestycja bez barier”. 1. miejsce w kategorii obiekt zabytkowy zajął Gmach Audytoryjny. W 2021 roku gmach UW przy ul. Dobrej 55 został uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnienie przyznano w dwóch kategoriach: architektura użyteczności publicznej oraz za rozwiązania zapewniające dostępność.
Uniwersytecki wolontariat
W 2013 r. uruchomiono Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu, dzięki któremu studenci mogą zyskać doświadczenie oraz pogłębiać swoje umiejętności społeczne.
Okresowe zwiększenie wynagrodzenia
Aby docenić zaangażowanie w pracę naukowców i dydaktyków rektor UW utworzył w 2015 roku fundusz, z którego są wypłacane zwiększone wynagrodzenia dla najlepszych pracowników akademickich (edycja 2015, edycja 2016, edycja 2017, edycja 2018, edycja 2019, edycja 2020, edycja 2021, edycja 2022, edycja 2023).
System uniwersyteckich grantów
UW przyznaje granty wewnętrzne w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (więcej).
Nagroda dydaktyczna rektora UW
Nagrodę ustanowiono w 2015 roku. Rozstrzygnięcie I edycji odbyło się w 2016 roku. To indywidualne wyróżnienie przyznawane nauczycielom akademickim za osiągnięcia w nauczaniu (edycja 2016, edycja 2017, edycja 2018, edycja 2019, edycja 2020, edycja 2021, edycja 2022, edycja 2023).