W przeddzień święta niepodległości na UW odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Legię Akademicką.Legia Akademicka to ochotnicza organizacja wojskowa, którą 11 listopada 1918 roku utworzyli studenci uczelni warszawskich. Członkami formacji byli również uczniowie najstarszych klas gimnazjalnych. Jej historia zaczęła się na kampusie uniwersyteckim przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie gromadzili się ochotnicy, którzy stworzyli komitet akademicki organizujący pobór do Legii. W listopadzie 1918 roku formacja liczyła kilkaset osób, a pierwszym dowódcą został Kazimierz Sawicki.
W salach uniwersyteckich urządzono prowizoryczne koszary. Broń zdobywano na rozbrajanych posterunkach niemieckich, młodych rekrutów szkolili żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej. – Niedługo po powstaniu formacji studentów odwiedził Józef Piłsudski. Jego uwagę zwróciło ich obuwie, bowiem na nogach mieli lakierki. Wojskowych butów nie udało się jeszcze zdobyć – wspominał podczas uroczystości dr Robert Gawkowski, historyk z Archiwum UW.
W grudniu 1918 roku Legia Akademicka przeniosła się do koszarów wojskowych przy ul. Nowowiejskiej i została przeformowana w 36 Pułk Piechoty. Jednak nadal posługiwano się jej pierwotną nazwą. W styczniu 1919 roku pod Lwowem rozpoczął się szlak bojowy formacji. Żołnierze Legii brali udział w walkach o granice odradzającego się państwa i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
W czasie Powstania Warszawskiego zrekonstruowano 36 Pułk Piechoty i wcielono do niego grupę bojową „Krybar”, która walczyła na terenie UW. W uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą wzięli udział żołnierze z tego zgrupowania, m.in. prof. Janusz Paszyński, który z Uniwersytetem związany jest od czasów wojny – najpierw jako student, a później wykładowca na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych: – Dzisiaj chcemy uczcić pamięć nie tylko naszych kolegów, którzy polegli na tylu polach bitewnych II Rzeczypospolitej i walczyli w Powstaniu Warszawskim, lecz także żołnierzy z powstania listopadowego – podkreślił.
Kwiaty pod tablicą złożyli rektor i byli rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, rektorzy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prorektor Politechniki Warszawskiej.
Więcej o Legii Akademickiej można przeczytać w tekście dr. Gawkowskiego „Walka o pamięć i ukradziona tablica”, który ukazał się w piśmie uczelni „UW”.
Przejdź do tekstu.