4 lata temu studenci Uniwersytetu Warszawskiego zainicjowali obchody upamiętniające Ofiary getta ławkowego. Również w tym roku społeczność UW będzie miała okazję uczestniczyć w inicjatywach, które mają utrwalić pamięć o przeszłości.

W październiku tego roku minęło 85 lat, od kiedy władze uczelni warszawskich, z poparciem senatów akademickich, wprowadziły wymierzone w młodzież żydowską „zarządzenie o porządku zajmowania miejsc”, czyli getto ławkowe. Osobom pochodzenia żydowskiego wyznaczano konkretne miejsca, które wolno im było zajmować podczas zajęć. Rok akademicki 1937/1938 był pierwszym, któremu towarzyszył oficjalny i odgórny antysemityzm na uczelniach międzywojennej Polski.

 

By podkreślić pamięć o tym trudnym rozdziale uniwersyteckiej historii i Ofiarach getta ławkowego, na UW został powołany zespół ds. tablicy upamiętniającej ofiary getta ławkowego. Koordynatorem zespołu został dr Ryszard Schnepf, historyk, dyplomata, wykładowca w Instytucie Ameryk i Europy UW.

 

Rocznica wprowadzenia getta ławkowego jest też okazją do podjęcia debaty naukowej o najnowszych wynikach badań na temat antysemityzmu na międzywojennych uniwersytetach w Polsce i Europie Środkowej. 22 i 23 listopada na Wydziale Historii UW odbędzie się konferencja „Getto ławkowe. Struktury wykluczenia na uczelniach międzywojennej Polski w kontekście środkowoeuropejskim”.