Uniwersytet Warszawski jest na pierwszym miejscu wśród instytucji naukowych będących beneficjentami Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Naukowcy z UW są zaangażowani w realizację siedemdziesięciu czterech przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 35,5 mln euro. Do tej pory Unia Europejska przyznała grantobiorcom z Polski środki w wysokości ponad 470 mln euro.
„Horyzont Europa” (HE) to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i innowacje. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 95 mld euro.
Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udostępnia na bieżąco dane dotyczące uczestnictwa poszczególnych instytucji w projektach HE. Według najnowszych danych przekazanych przez Komisję Europejską Uniwersytet Warszawski pozostaje krajowym liderem pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć.
Uczestnictwo UW w PR UE „Horyzont Europa”
- udział w realizacji siedemdziesięciu czterech dofinansowanych projektów;
- koordynacja osiemnastu dofinansowanych projektów;
- ponad 35,5 mln euro otrzymanego dofinansowania.
Najwięcej przyznanych Uniwersytetowi Warszawskiemu środków (22,3 mln euro) służy realizacji projektów w filarze Excellent science (Doskonała baza naukowa). 10,4 mln euro dofinansowania przyznano na przedsięwzięcia w ramach filaru Global Challenges and European Industrial Competitiveness (Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa), 1,5 mln euro na projekty w filarze Innovative Europe (Innowacyjna Europa), a 1,3 mln euro – na przedsięwzięcia w ramach filaru Widening Participation and Strengthening the European Research Area (Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej).
11 kwietnia Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) ogłosiła wyniki konkursu na Advanced Grants. Finansowanie otrzymały dwa projekty, które będą realizowane na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatami Advanced Grants zostali: prof. Grażyna Jurkowlaniec z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW oraz prof. Emanuel Gull z Uniwersytetu w Michigan, który zrealizuje ERC Advanced Grant na Wydziale Fizyki UW. Więcej informacji >>
Informacje o wszystkich grantach ERC przyznanych dotychczas naukowcom z UW znajdują się tutaj: