O planach zespołu rektorskiego, odkryciach uniwersyteckich astronomów i maratonie, który zorganizowano sto lat temu, można przeczytać w nowym numerze „UW”.
Pismo otwierają rozmowy z prof. Marcinem Pałysem, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, i prof. Anną Gizą-Poleszczuk, prorektor ds. rozwoju, którzy mówią o planach zespołu rektorskiego w rozpoczynającej się kadencji i o realizacji programu wieloletniego.
W 2001 roku Senat uczelni przyjął „Misję Uniwersytetu Warszawskiego”. O tym, jakie cele zapisane w dokumencie udało się zrealizować, czy jego założenia są nadal aktualne i jakie wyzwania misja stawia przed Uniwersytetem w najbliższych latach, pisze prof. Marek Wąsowicz.
W dziale badania czytelnicy mogą zajrzeć w gwiazdy i planety, które niedawno odkrył zespół prof. Andrzeja Udalskiego, jest też o diagnozowaniu obecności pasożytów u ludzi i zwierząt, co sprawdzają uniwersyteccy naukowcy z laboratorium AmerLab, a także o tajemniczym złotym kciuku młynarza, którego zagadkę ujawnia książka dr. Krzysztofa Rzepkowskiego.
W najnowszym wydaniu pisma jest też obszerna relacja z uroczystości nadania doktoratu honoris causa prof. Ewie Łętowskiej i rozmowa z dr. Marcinem Pilipczukiem, zdobywcą 13. grantu European Research Council.
Prezentujemy również pierwsze wrażenia studentów Szkoły Edukacji, którzy w praktyce uczą się, jak być dobrymi nauczycielami.
Na koniec nie mogło zabraknąć odkurzonych wspomnień z uniwersyteckiego archiwum. O pierwszych zawodach na dystansie maratońskim, które dokładnie sto lat temu odbyły się w Warszawie i w których wzięło udział pięciu studentów UW i Politechniki, pisze dr Robert Gawkowski. Są też wspomnienia prof. Piotra Węcowskiego o Aleksandrze Gieysztorze w setną rocznicę jego urodzin.
Pismo uczelni jest dostępne w wersji papierowej na kampusie głównym w Pałacu Kazimierzowskim, Auditorium Maximum i budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. W najbliższym czasie trafi również na wszystkie wydziały. Wersję elektroniczną można pobrać tutaj.