Trzy koła naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego są w gronie laureatów XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa.

Ogólnopolski Konkurs Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa odbywa się regularnie od 2011 roku. W XIV edycji tego wydarzenia nagrody, statuetki, wyróżnienia i dyplomy czekały na autorów i promotorów najciekawszych projektów naukowych zrealizowanych zespołowo pomiędzy 1 października 2023 a 30 września 2024 roku.

 

Do pierwszego etapu zakwalifikowano 296 zgłoszeń. W drugim etapie o nagrody ubiegały się 24 zespoły.

 

Nagrody wręczał minister nauki Dariusz Wieczorek. Na wydarzeniu obecny był również prof.  Adam Niewiadomski, prorektor UW ds. doktoranckich i prawnych.

Koła naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyły w kategoriach:

 

  • „Koło Naukowe Roku 2024 – Koło Naukowe „Second Thoughts” w Instytutu Anglistyki UW na Wydziale Neofilologii

 

Wydaje magazyn „Second Thoughts” – anglojęzyczne czasopismo kulturalne poświęcone naukom humanistycznym i społecznym, skierowane głównie do studentów. Oprócz esejów w „Second Thoughts” można znaleźć recenzje, felietony, informacje o wydarzeniach kulturalnych, wywiady i wiele innych. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Mirosław Miernik.

 

  • „StRuNa-Science 2024” – Koło Naukowe Geofizyki na wydziałach Fizyki i Geologii UW za projekt RAF – Analog Space Mission

 

Działa od 1998 roku. Jest interdyscyplinarne i zrzesza studentów z wielu kierunków – m.in. geofizyki, fizyki, astronomii i geologii. Członkowie koła zajmują się przede wszystkim prowadzeniem własnych badań naukowych oraz pomocą przy projektach badawczych, a także popularyzacją nauki. Opiekunem naukowym koła jest prof. Konrad Kossacki.

O projekcie Analog Space Mission pisaliśmy na stronie UW>>

 

(drugim zwycięzcą w tej kategorii było Koło Naukowe Fotochemii Stosowanej z Politechniki Krakowskiej)

 

Wyróżnienie w kategorii:
  • „Debiut Roku 2024 – Koło Naukowe Prawa Ochrony Środowiska na Wydziale Prawa i Administracji UW

 

Rozpoczęło działalność w październiku 2023 roku. KNPOŚ zajmuje się prawem ochrony środowiska w szerokim rozumieniu – podejmuje tematy transformacji energetycznej, ESG, przeciwdziałania zmianom klimatu. Koło organizuje spotkania merytoryczne z prawnikami zajmującymi się prawem środowiskowym, a także konferencje naukowe. Głównym projektem KNPOŚ jest wyjazd naukowy do Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji UW „KUMAK” w Urwitałcie, gdzie uczestnicy mogą brać udział w kameralnych seminariach prowadzonych przez pracowników naukowych WPiA UW, przygotowując się do konferencji naukowej organizowanej przez koło. Opiekunem naukowym jest dr Robert Rybski.

Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i jest podzielony na 10 kategorii. W siedmiu kategoriach projektowych nagradzane są konkretne, pojedyncze przedsięwzięcia: „Projekt Roku 2024”, „StRuNa-Tech 2024”, „StRuNa-Science 2024”, ” StRuNa-Med 2024”, „StRuNa-Human 2024”, „StRuNa-Art 2024”, „Konferencja Roku 2024”. W kategoriach podmiotowych jury bierze pod uwagę całą działalność koła na przestrzeni ostatniego roku i na tej podstawie przyznaje nagrody: „Koło Naukowe Roku 2024”, „Debiut Roku 2024”, „Opiekun Naukowy Roku 2024”.

 

Konkurs organizuje Fundacja Fundusz Pomocy Studentom przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.