Forum AI organizowane w ramach XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu to pierwsze w Polsce tak duże wydarzenie łączące ludzi zaangażowanych w wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wiedza, doświadczenie i biznes spotkają się w jednym miejscu. Na naszych oczach ma miejsce kolejna światowa rewolucja, którą można porównać do tej przemysłowej z przełomu XIX/XX wieku mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Świat już z powodzeniem wykorzystuje jej zdobycze, co podbudowane jest wysoce zaawansowaną nauką.

W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego będą uczestniczyć w panelach zaplanowanych na 3–5 września: „Jak AI zmieni naukę i innowacje?”, „Kształcenie specjalistów w obszarze AI – razem i osobno”,  „Przyszłość autonomicznych systemów obronnych” oraz „Czy AI może być sprawiedliwa?”.

Już teraz AI ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, wpływając na działalność przedsiębiorstw, uczelni i innych instytucji. Sztuczna inteligencja wprowadza innowacyjne narzędzia i metody, które mogą przekładać się na jakość procesu edukacji, prowadzenie badań, a nawet zarządzanie instytucjami edukacyjnymi. Przykładem może być analiza danych big data np. w opracowywaniu nowych leków czy możliwości terapii.

– Wiele z prowadzonych na UW badań ma charakter przełomowy, czego przykładem jest choćby opracowanie modelu sztucznej inteligencji generującego antybiotyki – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, który weźmie udział w panelu „Kształcenie specjalistów w obszarze AI – razem i osobno” w trakcie Forum AI w Karpaczu.

Osiągnięciom nauki i potrzebie doskonalenia w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji będzie poświęcona znaczna część Forum AI, współorganizowana przez Uniwersytet Warszawski. Zaproszeni goście – naukowcy i eksperci z zakresu nowych technologii – pochylą się nad tematem wpływu sztucznej inteligencji na naukę, innowacje i społeczeństwo.

Już dziś uniwersyteccy naukowcy prowadzą wiele projektów badawczych dotyczących zastosowań sztucznej inteligencji, zarówno w zakresie nauk ścisłych, medycyny, jak i w naukach społecznych oraz humanistycznych.

– Nauka musi służyć ludziom, gospodarce, medycynie, obronności, dlatego spotkania eksperckie, wymiana doświadczeń i oczekiwań są tak ważne i potrzebne. Za tym z kolei pójdzie edukacja kadr, którą uczelnie takie jak UW powinny zapewnić – dodaje prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Uniwersytet Warszawski jest partnerem XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie realizacji Forum AI odbyło się 18 czerwca. List intencyjny podpisało siedmioro sygnatariuszy: Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Cyfryzacji, Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Poznańska oraz Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Forum Sztucznej Inteligencji w Karpaczu