Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Psychologii PAN zawarły porozumienie „Koalicja dla Psychoterapii”. Celem porozumienia jest włączenie głosu środowiska akademickiego w tworzenie polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego.
Jako osoby reprezentujące uczelnie i jednostki naukowe, które są społecznie odpowiedzialne i odpowiadają na wyzwania i potrzeby otoczenia, z niepokojem obserwujemy narastający kryzys zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Chcemy temu cywilizacyjnemu kryzysowi aktywnie przeciwdziałać. Robimy to poprzez kształcenie przyszłych psychoterapeutów i psychoterapeutek oraz prowadzenie badań naukowych, których wyniki powinny być wykorzystywane przy projektowaniu i wdrażaniu oddziaływań psychologicznych. Kierując się naszą misją i odpowiedzialnością, widzimy potrzebę włączenia głosu środowiska akademickiego w tworzenie polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego. Systemowe rozwiązania legislacyjne, aby były skuteczne i dobre dla pacjentów i klientów, powinny być oparte na eksperckiej wiedzy, popartej wynikami badań naukowych – napisali w liście intencyjnym w sprawie zawarcia porozumienia „Koalicja dla Psychoterapii” rektorzy: prof. Alojzy Z. Nowak (Uniwersytet Warszawski), prof. Roman Cieślak (Uniwersytet SWPS), prof. Piotr Jedynak (Uniwersytet Jagielloński), oraz prof. Robert Balas, dyrektor Instytutu Psychologii PAN.
Psychoterapia oparta na nauce
Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Psychologii PAN są aktywne w obszarze prowadzenia badań naukowych i edukacji dotyczących psychoterapii. W ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej w dyscyplinie psychologia przyznano im najwyższą kategorię naukową (A+). Na uniwersytetach i w instytucie pracują osoby reprezentujące różne szkoły psychoterapeutyczne, jednak łączy ich wspólne przekonanie o potrzebie promowania i rozwijania takich interwencji psychologicznych i sposobów prowadzenia psychoterapii, których skuteczność poparta jest wynikami badań naukowych.
Naukowcy gotowi do współpracy z legislatorami
W ramach podpisanego porozumienia o współpracy w obszarze promowania interwencji psychologicznych i sposobów prowadzenia psychoterapii opartych na dowodach naukowych o nazwie „Koalicja dla Psychoterapii” naukowcy i naukowczynie z UW, USWPS, UJ oraz IP PAN stworzyli kilkuosobowy Zespół Roboczy, który będzie realizował założenia porozumienia. Jego celem jest m.in. dzielenie się ekspertyzami i służenie konsultacjami osobom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie i realizację polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego, a także rozpowszechnianie wiedzy o procedurach badania skuteczności psychoterapii, propagowanie metod prowadzenia psychoterapii, których skuteczność została udowodniona w wysokiej jakości badaniach naukowych oraz promowanie współpracy pomiędzy badaczami i psychoterapeutami, mającej na celu naukową weryfikację sposobów prowadzenia terapii.
Wierzymy, że włączenie głosu środowiska akademickiego reprezentowanego przez porozumienie „Koalicja dla Psychoterapii” w tworzenie rozwiązań legislacyjnych, a także w działania promujące interwencje terapeutyczne oparte na badaniach naukowych, przyczyni się do poprawy efektywności i skuteczności działań publicznych na rzecz ochrony zdrowia psychicznego i poprawy jakości życia obywateli – piszą sygnatariusze porozumienia.