Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy”. Uczelnia jest również liderem Rankingu Kierunków Studiów.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała wyniki XXV edycji Rankingu Szkół Wyższych. W skład zestawienia wchodzą cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Najlepszą uczelnią akademicką został Uniwersytet Warszawski. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a  za nim – Politechnika Warszawska.

– Gratuluję organizatorom 25-lecia rankingu. Miło się wygrywa podczas jubileuszowej gali – powiedział  prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, odbierając wyróżnienie – Wierzę w to, że konkurencja między naszymi uczelniami z jednej strony, a z drugiej silna współpraca pozwolą nam osiągać europejskie, a nawet światowe wyniki. Dlatego tak ważny jest dalszy rozwój i funkcjonowanie „po partnersku”. W nauce nie ponosi się kosztów, to są inwestycje, które z pewnością się zwrócą – dodał.

W rankingu najlepszych uczelni niepublicznych pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Najlepszą uczelnią techniczną została Politechnika Warszawska.

Najlepsze kierunki studiów

Rankingowi Szkół Wyższych towarzyszy Ranking Kierunków Studiów. W tym zestawieniu Uniwersytet Warszawski również zajął najwyższe – pierwsze – miejsce. Dziewiętnaście kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim uznano za najlepsze w Polsce. Są to:

• administracja,
  • astronomia,
  • dziennikarstwo i komunikacja,
  • ekonomia,
  • filologie obce i lingwistyka,
  • filozofia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • historia,
  • informatyka (mgr),
  • informatyka i ekonometria,
  • kierunki o bezpieczeństwie,
  • kulturoznawstwo,
  • matematyka,
  • ochrona środowiska,
  • pedagogika,
  • politologia,
  • socjologia,
  • stosunki międzynarodowe.

W tegorocznej edycji oceniano siedemdziesiąt cztery kierunki studiów w dziewięciu kategoriach. Były to kierunki: ekonomiczne, humanistyczne, medyczne i o zdrowiu, przyrodnicze, rolnicze, leśne i weterynaryjne, społeczne, ścisłe, techniczne oraz teologiczne.

Więcej informacji na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” >>