Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy”. Uczelnia jest również liderem Rankingu Kierunków Studiów.
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała wyniki XXV edycji Rankingu Szkół Wyższych. W skład zestawienia wchodzą cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.
Najlepszą uczelnią akademicką został Uniwersytet Warszawski. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a za nim – Politechnika Warszawska.
– Gratuluję organizatorom 25-lecia rankingu. Miło się wygrywa podczas jubileuszowej gali – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, odbierając wyróżnienie – Wierzę w to, że konkurencja między naszymi uczelniami z jednej strony, a z drugiej silna współpraca pozwolą nam osiągać europejskie, a nawet światowe wyniki. Dlatego tak ważny jest dalszy rozwój i funkcjonowanie „po partnersku”. W nauce nie ponosi się kosztów, to są inwestycje, które z pewnością się zwrócą – dodał.
W rankingu najlepszych uczelni niepublicznych pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Najlepszą uczelnią techniczną została Politechnika Warszawska.
Najlepsze kierunki studiów
Rankingowi Szkół Wyższych towarzyszy Ranking Kierunków Studiów. W tym zestawieniu Uniwersytet Warszawski również zajął najwyższe – pierwsze – miejsce. Dziewiętnaście kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim uznano za najlepsze w Polsce. Są to:
- administracja,
- astronomia,
- dziennikarstwo i komunikacja,
- ekonomia,
- filologie obce i lingwistyka,
- filozofia,
- fizyka,
- geografia,
- historia,
- informatyka (mgr),
- informatyka i ekonometria,
- kierunki o bezpieczeństwie,
- kulturoznawstwo,
- matematyka,
- ochrona środowiska,
- pedagogika,
- politologia,
- socjologia,
- stosunki międzynarodowe.
W tegorocznej edycji oceniano siedemdziesiąt cztery kierunki studiów w dziewięciu kategoriach. Były to kierunki: ekonomiczne, humanistyczne, medyczne i o zdrowiu, przyrodnicze, rolnicze, leśne i weterynaryjne, społeczne, ścisłe, techniczne oraz teologiczne.
Więcej informacji na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” >>