Do Ogrodu Botanicznego UW na przechadzki przychodzili m.in. bohaterowie „Lalki”. O historii jednego z najstarszych tego typu parków w Polsce można będzie posłuchać w radiowej Jedynce 1 grudnia.

Kiedyś teren za Pałacem Kazimierzowskim, u podnóża skarpy wiślanej, należał do Uniwersytetu. Tam 1811 roku założono Ogród Botaniczny. Najpierw służył jako zielnik, warzywniak i laboratorium Wydziału Lekarskiego, a później przeistoczył się w park.

 

Dwa lata po powołaniu do życia Uniwersytetu ogród swoją główną siedzibę miał już w Alejach Ujazdowskich, na terenie należącym wcześniej do Łazienek Królewskich. – Podzielono go na trzy części: naukową – poświęconą systematyce roślin, dydaktyczną – gdzie utworzono kolekcję drzew owocowych, służącą edukacji przyszłych ogrodników, i spacerową – dla szerokiej publiczności – mówi dr Robert Gawkowski, historyk z Archiwum UW.

 

W Ogrodzie Botanicznym UW znajdują się fundamenty nigdy niedokończonej Świątyni Opatrzności. – Ten projekt, pochodzący jeszcze z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, był miejscem szczególnie faworyzowanym przez studentów, dawał pretekst do patriotycznych spotkań i manifestacji – mówi dr Gawkowski.

 

Obecnie ogród Botaniczny UW to najmniejszy, a jednocześnie jeden z najstarszych, tego typu parków w Polsce. Na ponad 5 hektarach powierzchni obejrzeć można ponad 5 tys. gatunków roślin.

Początek audycji o godz. 23.14. Rozmowę z dr. Robertem Gawkowskim poprowadzi Dorota Truszczak. Polskie Radio jest patronem medialnym, przypadającej w 2016 roku 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego.